techunbox logo v2

Outsourcing IT – czym jest i dlaczego się opłaca?

portrait of male programmer in office

Outsourcing IT jest usługą, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością – zarówno wśród małych, średnich i dużych firm. Jest to efektywne rozwiązanie, dzięki któremu można znacząco ograniczyć koszty związane z zatrudnianiem specjalistów IT, zaś z zaoszczędzonych środków sfinansować niezbędne firmowe inwestycje. W poniższym artykule tłumaczymy istotę outsourcingu IT oraz omawiamy korzyści wynikające z korzystania z tego rozwiązania.

Popularność outsourcingu

Outsourcing polega na przekazaniu kompetencji w konkretnym obszarze firmie zewnętrznej. Może on być świadczony w różnych sektorach, m.in. w księgowości, dziale prawnym czy finansowym. Usługi w ramach outsourcingu pomagają firmom w ograniczeniu kosztów, a specjaliści wskazują, że popularność outsourcingu z pewnością nie jest chwilowym trendem, tylko powszechnie obowiązującym standardem.

Outsourcing IT – co to jest?

Outsourcing IT polega na przekazaniu kompetencji w zakresie obsługi informatycznej przedsiębiorstwa firmie zewnętrznej. Jakie dokładnie usługi są świadczone w ramach outsourcingu IT? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Outsourcing IT może obejmować np. zarządzanie urządzeniami sieciowymi, tworzenie sieci komputerowych, zarządzanie bazami danych i serwerami bądź pomoc w logistycznej organizacji rozmaitych procesów.

Dlaczego warto postawić na outsourcing IT?

IT to niezwykle szeroka materia. Liczba specjalizacji w ramach IT jest wręcz ogromna. Tym samym znalezienie jednego informatyka, który będzie w stanie obsłużyć wszystkie procesy związane z IT w małej firmie, jest niewykonalne. Każdy pracownik IT specjalizuje się w określonych językach, bazach danych czy bezpieczeństwie sieci.

Z kolei, gdy firma zdecyduje się na outsourcing IT, zyskuje możliwość korzystania z usług wykwalifikowanego grona różnych fachowców w tej dziedzinie. W zależności od tego, z jakim problemem boryka się przedsiębiorstwo, usługodawca outsourcingu IT oddelegowuje do poszczególnych zadań kompetentne osoby. Dzięki temu bez względu na to, jaka jest przyczyna problemów, firma korzystająca z usług outsourcingu IT ma pewność, że otrzyma merytoryczne wsparcie, a wszystkie usterki zostaną usunięte w jak najkrótszym czasie. Firmy świadczące usługi w zakresie outsourcingu IT dysponują szerokim gronem specjalistów odpowiedzialnych za różnorodne obszary.

Koniec problemów i kosztów związanych z rekrutowaniem specjalistów IT

Ogromnym problemem – zwłaszcza dla małych i średnich firm – jest rekrutacja pracowników IT oraz ich utrzymywanie. Warto wiedzieć o tym, że zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów IT od lat jest na niezwykle wysokim poziomie, zaś wynagrodzenia pracowników tej branży zazwyczaj wynoszą wielokrotność pensji minimalnej.

Skompletowanie zespołu pracowników byłoby niezwykle żmudnym i długotrwałym procesem, zaś później wypłacanie im wynagrodzeń byłoby sporym obciążeniem dla firmowego budżetu. Skorzystanie z usług outsourcingu IT likwiduje tego typu problemy.

Outsourcing IT gwarantuje pełną elastyczność

Kolejnym elementem świadczącym o ogromnej przewadze outsourcingu IT nad uruchamianiem własnego działu IT w firmie jest fakt, iż korzystanie z tego typu usług gwarantuje nam ogromną elastyczność – zarówno w zakresie ponoszonych kosztów jak i czasu trwania takiej współpracy.

W przypadku, gdy podpisujemy umowę o pracę ze specjalistami IT, zobowiązujemy się do zatrudniania ich przez wskazany czas. W przypadku outsourcingu IT współpracę można w stosunkowo krótkim czasie zakończyć bez ponoszenia negatywnych konsekwencji finansowych.  Outsourcing IT jest rewelacyjnym rozwiązaniem dla firm mających własny zespół deweloperów, które w krótkiej perspektywie czasowej chciałyby skorzystać z usług specjalistów IT z innych dziedzin.

O czym należy pamiętać szukając firmy oferującej outsourcing IT?

Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z usług jakiegokolwiek podmiotu oferującego outsourcing IT, warto zwrócić szczególną uwagę na kilka kwestii. Podstawową rzeczą jest doświadczenie danego podmiotu.

Najlepiej jest postawić na współpracę z firmą, która istnieje na rynku od wielu lat oraz może pochwalić się owocną współpracą z dziesiątkami firm. Na stronie internetowej takiego usługodawcy outsourcingu IT powinny być również opublikowane referencje od dotychczasowych partnerów. Jest to najlepszy dowód potwierdzający, iż korzystanie z usług danej firmy będzie dobrym pomysłem.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać