techunbox logo v2

Programy do montowania filmów za darmo – najlepsze aplikacje za darmo

filmmaker editing video footage

W dzisiejszych czasach dużo ilość ludzi coraz więcej czasu spędza w Social mediach oraz w Internecie. Skutkuje to pojawieniem się coraz większej ilości twórców np. na YouTubie. Oprócz tego pobyt na osoby, które profesjonalnie zajmują się obróbką oraz montażem filmów znacząco wzrósł w ostatnim czasie. Social Media charakteryzują się swoim własnym językiem, tym językiem są filmy oraz zdjęcia. Informację są przekazywane poprzez ich publikację. Z tego powodu bardzo ważnym aspektem jest jakość filmu, jaki tworzysz. Po stworzeniu filmu naturalną sprawą jest, że zamierzasz go udoskonalić poprzez dodanie efektów lub zmontowanie go, aby był jeszcze ciekawszy do oglądania dla drugiej osoby. Właśnie dlatego potrzebujesz dobrego programu do montowania filmów.

W tym momencie mogą rodzić się następujące pytania:
1. Jaki program wybrać?

2. Na co zwrócić uwagę?
3. Jakie funkcje powinien posiadać?
Już spieszymy z pomocą!

Program do montowania za darmo czy płatny?

Pierwszym rzeczą, którą musisz określić, jest to czy chcesz, aby program, którego używasz był w wersji darmowej czy płatnej. Jest to ważne, ponieważ jeżeli oczekujesz najwyżej jakości narzędzi do montowania filmów to, musisz być świadomy, że płatne programy są bardziej zaawansowane oraz posiadają więcej funkcji. Dodatkowo mogą montować filmy w większej rozdzielczości, co dzisiaj jest często pożądane. Mimo to jednak zainteresowałbym się nimi dopiero wraz z rozwojem Twoich umiejętności, a co za tym idzie potrzeb. Na samym początku bez problemu wystarczą Ci programy darmowe. Jest ich bardzo dużo, a wiele z nich jest naprawdę wystarczająca dla większości osób.

Również nie musisz przejmować się faktem czy posiadasz system Windows, MacOS lub Linux. Na każdy z tych systemów istnieją programy, które sprostają Twoim oczekiwaniom.

Musisz być świadomym, że wśród darmowego oprogramowania do montażu filmów często natkniesz się na programy niespełniające nawet podstawowych funkcji! W tym zestawieniu znajdziesz tylko programy, które są godne polecenia!

DaVinci Resolve 17

Ten program występuje w angielskiej wersji językowej, zadziała na systemach Windows 8.1 i 10, Linux i Mac. Powoduje to, że ma bardzo szerokie grono użytkowników oraz jest uniwersalny. Jest to darmowe oprogramowanie od firmy BlackMagic, z tego powodu zostało nieco okrojone. Mimo to dla większości użytkowników może okazać się to strzał w dziesiątkę! Spora część osób później decyduję się na płatną wersję.

Poprzez przełączenia się między panelami, w wygodny sposób, możesz dostosowywać kolor oraz zarządzać biblioteką multimediów. Uwaga, zmontujesz w nim film nawet w rozdzielczości 8K! Jedną z jego największych zaletą jest fakt, że posiada on edytor audio. Oznacza to, że nie będziesz potrzebował zewnętrznego oprogramowania, by pracować nad dźwiękiem podczas montażu.
Użytkownicy w swoich opiniach bardzo chwalą ów program. Na początku możesz mieć lekkie trudności z jego opanowaniem, lecz ilość funkcji oraz możliwości, jakie dzięki temu zyskujesz, są tego warte! Wraz z czasem nabierzesz doświadczenia oraz praktyki, a jak wszyscy wiemy: Praktyka czyni mistrza!

Lightworks

Drugim rozbudowanym programem do obróbki Video jest Lightworks. Umożliwia on edycję obrazu oraz dźwięku. Dodatkowo jest możliwość pracy na widok wielu kamer w jednym momencie. Jest to dobry i sprawdzony program do osób, które zmontowane filmy przesyłają na swój kanał YouTube. Filmy z Lightworks możesz bezpośrednio przesyłać na tę platformę.
Dodatkowe funkcje to między innymi:

1. Możliwość wprowadzania tekstu do filmu.

2. Możliwość dodawania wybranych przez Ciebie efektów specjalnych.
3. Pełna kontrola nad kolorami.

Zachęcającym faktem jest 30-dniowy darmowy okres wersji PRO, który pozwala na jeszcze bardziej zaawansowane czynności. Jesteś w stanie wszystkie je wypróbować przed podjęciem decyzji o inwestycji swoich pieniędzy w wersję PRO na dłuższy okres.
Z tego wyboru będą zadowolone osoby, które dopiero zaczynają, jak i te, które już zajmują się montowaniem filmów od dłuższego czasu.

Shotcut

Trzecim i ostatnim program w tym zestawieniu jest Shotcut. Jest on w pełni darmowy. Funkcje, jakie jesteś w stanie w nim znaleźć to przede wszystkim praca nad efektami oraz kolorami, obsługa dużej ilości formatów wideo oraz audio, dodawanie napisów do filmu. To wszystko zmontujesz w wysokiej rozdzielczości 4K. Przed jego wyborem warto jednak pamiętać, że aktualnie dostępny jest tylko w angielskiej wersji językowej. Jednak mimo to warto rozważyć jego wybór na początek swojej przygody z montażem filmów.

Czy warto korzystać z darmowych programów do montażu?

Darmowych programów godnych polecenia jest więcej, w tym zestawieniu zostały pokazane trzy najczęściej wybierane. Jako twórca filmów lub osoba, która jest odpowiedzialna za ich montowanie, potrzebujesz dobrej jakości sprzętu oraz narzędzi do pracy. Profesjonalne podejście do wyboru programu pozwoli Ci rozwinąć się tak szybko, jak tylko się da, co zwiększy jakość Twoich produkcji oraz filmów. Na pewno zostanie to docenione przez inne osoby. Powodzenia!

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać