techunbox logo v2

Projektowanie stron internetowych

zdj1

Projektowanie stron internetowych wymaga się w kilku etapach. Najlepiej, gdy bierze w nim udział cały zespół projektowy, który składa się ze specjalistów w różnych dziedzinach, między innymi programowaniu i grafice. Jak wygląda proces projektowania strony WWW krok po kroku i jakie są role poszczególnych członków zespołu?

Jak zaczyna się proces projektowania stron internetowych?

Pierwszym etapem projektowania stron www jest wywiad z klientem i poznanie jego oczekiwań. To dobry moment, aby określić, jakie funkcjonalności i mechanizmy mają się znaleźć na stronie. Warto przeznaczyć odpowiednią ilość czasu na ten etap, ponieważ wprowadzenie pewnych zmian w już gotowej stronie internetowej może być problematyczne lub czasochłonne. Chcąc zaprojektować własną stronę internetową można poszukać inspiracji i ciekawych rozwiązań przeglądając inne strony, na przykład konkurencji.

Po uzyskaniu oczekiwań i potrzeb osoby zamawiającej usługę można przejść do projektowania strony internetowej. Znając koncepcję warto wykonać wstępne makiety strony, które obrazują rozkład elementów, kolorystykę i pomysły na design strony.

Projektowanie strony internetowej – ważny jest UX

Dzięki projektowaniu UX (user experience) projektujemy stronę internetową przyjazną dla przyszłego użytkownika. Dzięki poprawnie rozmieszczonym elementom można znacznie poprawić parametry witryny. Niezależnie od tego, czy klientowi zależy na jak najdłuższym czasie spędzonym przez użytkowników na stronie, czy na dużym procencie wejść zakończonych sprzedażą, w dużym stopniu odpowiada za to właśnie design UX strony.

Wrażenie, jakie użytkownik strony odczuje po wejściu na nią, a także łatwość poruszania się po niej i odnajdywania konkretnych funkcji, można zaplanować już na jednym z pierwszych etapów prac. Projektowanie stron internetowych z poprawnym UX jest dziś standardem, wymagają tego użytkownicy Internetu.

Zespół projektowy tworzący stronę www

Aby zaprojektować stronę internetową w jak najlepszy sposób, warto podejść do pracy kompleksowo. W tym celu najlepiej wykorzystać umiejętności, które posiada kilka osób – specjalistów w swoich dziedzinach.

Programiści back- i front-end, programiści WordPress

To właśnie programiści odpowiadają za zbudowanie i działanie strony. WordPress developer jest w stanie odpowiednio zaprojektować i skonfigurować stronę działającą właśnie w systemie WordPress. To prostsza, szybsza, a zarazem tańszy sposób na projektowanie stron internetowych, niż pisanie ich “od zera”. Tym zajmują się programiści back-end (mechanizmy działania strony, transmisja danych do baz danych, itp.) i front-end (wizualna strona strony www).

UX designer i grafik

Odpowiednią osobą do zaprojektowania rozmieszczenia elementów strony jest UX designer. Odpowiada za to, aby użytkownik miał korzystne odczucia po wejściu na stronę. Za projekt grafik, animacje i czcionki odpowiada natomiast grafik, choć często tę rolę ma także programista front-end.

Zarządzanie projektem

Koordynatorem całego zespołu jest Project Manager. Jest to osoba, która nadzoruje postęp prac i odpowiada za kontakt ze zleceniodawcą.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać