techunbox logo v2

Przeglądarka Brave przyłapana na afiliacyjnym oszustwie?

przegladarka brave przylapana na afiliacyjnym oszustwie

Brave to przeglądarka znana z tego, że natywnie blokuje reklamy i chroni prywatność, ale czy na pewno?

Brave przyłapane na oszustwie!

Brave to przeglądarka oparta na tym samym silniku co Chrome – Chromium. Nastawiona jest głównie na ochronę prywatności oraz bezpieczne przeglądanie internetu. Dodatkiem do przeglądarki jest kryptowaluta BAT, dzięki której można wesprzeć właścicieli stron oraz samych twórców przeglądarki (Brave jest właścicielem waluty BAT). Niestety jak widać to za mało, aby twórcy mogli zarobić na swoim dziele i dlatego postanowiono używać linków referencyjnych.

Czym są reflinki i jak używała ich przeglądarka Brave?

Reflinki to linki, dzięki którym poprzez polecenie usług/produktów można zarobić pieniądze. W samym używaniu tego typu sposobu zarabiana nie ma niczego złego. Natomiast trzeba powiadomić osobę, która skorzysta z linku o tym, że jest to tego typu link. Przeglądarka Brave po wykryciu przekierowania na adres z puli wspieranych serwisów afiliacyjnych tworzy dodatkowe przekierowanie z własnym linkiem referencyjnym. Ostatecznie skutkuje to tym, że właściciele przeglądarki Brave zarabiają, a tracą właściciele stron i wydawcy. Tego typu działanie jest niedopuszczalne, oprócz samego zarabiana w ten niewłaściwy sposób powstaje luka w samym trzonie działania przeglądarki, czyli przekierowywaniu na właściwy adres. Czy tego typu działanie można użyć w jeszcze gorszy sposób? Nie jest to na pewno niemożliwe, a nawet tworzy bardzo nieciekawy scenariusz z podmienianiem stron (Page hijacking?).

W przypadku programów afiliacyjnych, z których korzysta Brave w niektórych przypadkach występuje dodatkowy problem z przekazywaniem danych. Głównie mowa tutaj o ogólnych danych na temat zarobku na kryptowalucie, bo są to głównie tego typu programy afiliacyjne. Nie jest to jakieś ogromne naruszenie prywatności, ale na pewno nie tego oczekujemy od Brave. Pełna lista programów afiliacyjnych, z których korzysta Brave można znaleźć na githubie.

Czy w dalszym ciągu będziesz korzystać z Brave?

Źródło: AndroidPolice

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać