techunbox logo v2

Raspberry Pi Zero – podstawowe informacje oraz porównanie

raspberry pi zero podstawowe informacje oraz porownanie

Raspberry Pi Zero jest przenośny komputerem o wielkości kości pamięci RAM. Ten niewielki komputer, który możemy włożyć do naszej kieszeni, kosztuje mniej więcej 5 dolarów, co w przeliczeniu wynosi zaledwie 20 złotych. Dziś przyjrzymy się temu, w jaki sposób model Raspberry Pi Zero WiFi wypada na tle innych wersji tego urządzenia.

Jeszcze niedawno rozmawiając o najbardziej przystępnych komputerach na świecie, braliśmy pod uwagę ceny rzędu tysiąca lub nawet dwóch tysięcy złotych. Następnie technologia poszła do przodu i mnóstwo funkcji dostępnych za pomocą windowsa mogliśmy obsłużyć za pośrednictwem tabletu niewiele większego od telefonu komórkowego. Z czasem rozwój technologiczny poprowadził nas jeszcze dalej.

Dziś rozmawiając o przystępnych cenowo przenośnych komputera, możemy wziąć pod uwagę urządzenie Raspberry Pi Zero, które kosztuje mniej od dania w fast foodzie. W dzisiejszych czasach najtańsze komputery oscylują w dwucyfrowej kwocie. Jednak czym tak dokładnie jest urządzenie? Co można robić z Raspberry Pi Zero i jaki system operacyjny obsługuje ten niewielki mini komputer? Przyjrzymy się temu w poniższym artykule.

Raspberry Pi Zero – podstawowe informacje

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że raspberry pi zero to niezwykle mały, a zatem poręczny komputer, który w dodatku jest niezwykle tani. Łączy w sobie wiele zalet, ponieważ oferuje nie tylko wygodę, ale także ekonomiczne podejście. Koszt takiego urządzenia oscyluje w śmiesznie niskich cenach. Najprościej ujmując, jest niezwykle tani i niewiarygodnie łatwy w przenoszeniu. Aby przetransportować ten komputer, nie potrzebujemy torby na laptopa lub dodatkowego miejsca w plecaku. Wystarczy, że włożymy go do kieszeni od spodni.

Raspberry Pi Zero ma dokładnie 6,5 centymetra długości oraz 3 centymetry szerokości. Biorąc pod uwagę jego specyfikacje, warto zaznaczyć, że waży nieco mniej niż 10 gramów. To ponad dziesięć razy mniej od przeciętnego telefonu komórkowego. Dla porównania raspberry pi zero wifi jest nieco mniejszy od typowej karty kredytowej typu visa lub mastercard. Pomimo niskiej ceny, musimy mieć jednak spore szczęście, aby go dostać, ponieważ popyt na te urządzenia jest całkiem duży.

Tylko dlatego, że raspberry pi zero przypomina swoim wyglądem maleńkich rozmiarów kartę do gry, nie powinniśmy spoglądać z góry na to urządzenie. W tym mini komputerze kryje się naprawdę sporo mocy, o czym możemy przekonać się w niewielkiej cenie. Pomimo tego, że raspberry przypomina niewielką płytkę, oferuje funkcjonalność komputerów, z których korzystaliśmy jeszcze dwie dekady temu. To dodatkowo pokazuje nam, w jak szybkim tempie porusza się rozwój technologiczny w branży komputerowej.

Mimo wszystko należy pamiętać o tym, aby mierzyć siły na zamiary. Raspberry Pi Zero kosztuje około 20 złotych. Dlatego nie możemy oczekiwać od tego sprzętu, że będzie sprawował się tak samo, jak przeciętny komputer stacjonarny, tablet lub laptop za kilka tysięcy złotych. W porównaniu ze znacznie większymi i droższymi maszynami może wydawać się niezbyt imponującą opcją. W rzeczywistości raspberry pi zero działa jednak na jednordzeniowym procesorze, który pozwoli obsłużyć kilka przydatnych funkcji, takich jak pisanie, przeglądanie obrazów, programowanie lub tworzenie wykresów za pośrednictwem programów podobnych do Excela.

Wersja raspberry pi zero jest ponad trzy razy szybsza od oryginalnego modelu raspberry pi, ponieważ zawiera w sobie 512 mb RAMu. Mimo wszystko istnieją też potężniejsze wersje tego mini komputera. Na przykład wersja raspberry pi 2 zawiera czterordzeniowy procesor i 1gb RAMu. Czyli mniej więcej tyle, ile zawierają tanie telefony komórkowe z niższej półki.

Model raspberry pi zero został wyposażony przez producenta w port mini HDMI. Pomimo tego udało im się na tyle sprawnie skompresować wyjście wideo, że urządzenie wysyła obraz w 60 klatkach na sekundę i jakości 1080p. To całkiem dobry wynik. W modelu znajdziemy również dwa porty USB. Jeden z nich służy do zasilania naszego mini komputera. Możemy podłączyć go do źródła energii za pośrednictwem zwykłej ładowarki do smartfona. Drugi port z kolei służy użytkownikom do podłączania różnych urządzeń peryferyjnych. Możemy za jego pomocą obsłużyć na przykład klawiaturę lub myszkę.

Raspberry pi zero pinout zawiera łącznie aż 40 wejść. Dla porównania poprzedni model miał ich jedynie 26. Znajdziemy w nim również kompozytowy wideo nagłówek. Można przylutować tam kilka własnych elementów interfejsu. Model oferuje ogromny potencjał i elastyczność. Raspberry pi zero pokazuje, że technologia naprawdę idzie do przodu.

Mimo wszystko tak tani sprzęt musi posiadać kilka istotnych wad. Na przykład nie znajdziemy w nim własnego nośnika pamięci. W tym celu musimy podłączyć do urządzenia kartę. Jaka karta do raspberry pi zero spełni swoje zdanie? Najlepiej sprawdzi się zwykły nośnik micro SD. Można włożyć ją w specjalne gniazdo, które zostało do tego przystosowane.

Jeżeli chodzi o oprogramowanie dołączone do raspberry pi zero mamy do czynienia z systemem o nazwie raspbian. System operacyjny został zbudowany na podstawie otwartego kodu źródłowego systemu Debian OS. Pomimo niewielkiej popularności społeczność sprzętów raspberry pi zero chętnie rozwija kompatybilność z różnorodnymi oprogramowaniami. W sklepie z aplikacjami znajdziemy tysiące programów, które działają na tym systemie operacyjnym.

Powstaje jednak odwieczne pytanie osób, które są zainteresowane funkcjonalnością tego niewielkiego i taniego komputera. Co można zrobić z raspberry pi zero? Okazuje się, że całkiem sporo. Chociaż nie dorównuje mocą dzisiejszym sprzętom operacyjnym, z kilkoma dodatkowymi akcesoriami może zostać skonfigurowany do tej samej pracy, co komputer stacjonarny.

Można go również dostosowywać do różnych zadań na wiele sposobów. Komputer ten nie służy raczej do użytku codziennego. Jest bardziej narzędziem edukacyjnym zarówno dla majsterkowiczów, jak i osób zajmujących się programowaniem. W tej niewielkiej kwocie otrzymuje sprzęt, który doskonale sprawdzi się podczas prowizorycznej nauki.

Raspberry Pi Zero vs Raspberry Pi Zero W

Kiedy producent raspberry wprowadził na rynek ponad 10 lat temu jeden ze swoich prototypowych sprzętów, stworzył prawdziwą rewolucję wśród mini komputerów. Jedno z pierwszych urządzeń tej serii kosztowało 25 dolarów. Do dzisiejszego dnia powstało mnóstwo wariantów cechujących się różnicami wśród specyfikacji technicznych. Ze wszystkich aktualnych modeli raspberry pi zero i raspberry pi zero w należą do najtańszych. Dlatego warto porównać ich specyfikacje techniczne do siebie, aby ocenić, który z nich się bardziej opłaca.

Model raspberry pi zero został zaprojektowany z myślą o spełnieniu podobnych funkcji, będąc przy tym niemal o połowę mniejszym. Jest to główna różnica między powyższymi wariantami.

Raspberry Pi Zero vs Raspberry Pi Zero 2

Głównym powodem dla zainwestowania w raspberry pi zero 2 ponad raspberry pi zero jest nieco większa wydajność sprzętu. Model zero 2 oferuje nie tylko o wiele silniejszy czterordzeniowy procesor, ale także bardziej stabilne połączenie z siecią bezprzewodową. Minusem jest to, że za nowszy model raspberry pi zero w wersji 2 przyjdzie nam zapłacić nieco więcej. Ponadto niektórym użytkownikom mini komputerów zależy na jak największym wyeliminowaniu poboru prądu. Ze względu na to, że model raspberry pi zero 2 został wyposażony w podzespoły silniejsze od raspberry pi zero, będzie pobierał nieco więcej prądu.

Akcesoria do Raspberry Pi Zero

Przyszli użytkownicy mini komputera zwykle zastanawiają się nad tym, jakie akcesoria będą mogli podłączyć do raspberry pi zero. Najczęściej spotykanymi urządzeniami wejściowymi w przypadku modeli raspberry są po prostu klawiatura i mysz. Urządzenie ma porty USB, za których pośrednictwem możemy podłączyć urządzenia wykorzystywane również w przypadku standardowych komputerów. Inne akcesoria, z których możemy skorzystać to:

  • Monitor;
  • Głośniki;
  • Karty pamięci mini SD;
  • Obudowa raspberry case z dodatkowymi portami USB i wejściami HDMI;
  • Słuchawki.

Projekty na Raspberry Pi Zero

Dzięki raspberry pi zero projekty otwierają się przed nami w setkach różnorodnych propozycji. Mini komputer jest idealnym urządzeniem zarówno dla majsterkowiczów, jak i aspirujących programistów. Oto kilka przykładów.

Za pośrednictwem raspberry pi zero możesz zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci. Wystarczy, że stworzysz własny serwer VPN. Po uruchomieniu takiego serwera możesz zapewnić sobie anonimowość online. Urządzenie pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze na profesjonalnej subskrypcji VPN, ponieważ możesz zbudować swoją własną.

Ku zdziwieniu wielu osób nieobeznanych z oprogramowaniem raspberry, możesz wykorzystać swój mini komputer jako asystenta treningowego. Przy odrobinie umiejętności związanych z implementacją uczenia maszynowego, zaprogramujesz swój raspberry pi zero w taki sposób, aby monitorował twoje postępy treningowe. Jest na tyle poręczny, że zabierzesz go ze sobą na siłownię, na zewnątrz lub na salę ćwiczeń. Niektóre projekty pozwalają nie tylko na monitorowanie klasycznych ćwiczeń z ciężarami, pompkami, przysiadami. Odrobina wiedzy w programowaniu pozwoli ci poszerzyć program uczenia maszynowego i zupełnie nowe rodzaje ćwiczeń.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać