techunbox logo v2

SanDisk microSDHC Extreme Pro 32GB – recenzja, test i opinia. Wydajna karta pamięci.

sandisk 32gb microsdhc extreme pro recenzja test i opinia wydajna karta pamieci

W artykule przybliżę wydajność i możliwe zastosowania jednej z lepszych kart pamięci od firmy SanDisk. Z racji rozmiarów karta jest idealna do nawet wymagających urządzeń mobilnych.

SanDisk Extreme Pro karta dla wymagających

Karta zdecydowanie nie należy do najtańszych (ale można też śmiało powiedzieć, że nie kosztuje tyle, co najszybsze karty v90), to raczej klasa średnia. Cena (około 60zł) jest raczej dobrym odzwierciedleniem wydajności. Tak jak w większości kart pamięci otrzymujemy adapter z microSD do pełnowymiarowej SD. Ciekawym gratisem jest klucz do programu RescuePRO Deluxe służącego do odzyskiwania danych z kart pamięci, tutaj na pewno za to mały plusik.

Przejdźmy do najważniejszego, mamy do czynienia z kartą klasy szybkości C10, szybkością UHS U3 oraz klasą szybkości Video V30. Oznacza to, że karta powinna się sprawdzić w zapisie wideo w 4K i nawet 120 FPS. Według producenta prędkość odczytu jest na poziomie do 100 MB/s, natomiast zapis 90 MB/s. Co ważna karta posiada także oznaczenie A1, wiąże się ono z minimalnym odczytem losowym na poziomie 1500 IOPS, minimalnym zapisie na poziomie 500 IOPS. Karta powinna się sprawdzić nawet w obsługiwaniu bardziej złożonych aplikacji i gier występujących we współczesnych smartonach i urządzeniach IOT.

sandisk microsdhc extreme pro 32gb opakowanie

Jaką wydajność ma SanDisk microSDHC Extreme Pro 32GB?

Kupiłem tę kartę pamięci głównie pod Raspberry Pi 4B i trzeba przyznać, że karta spisuje się dobrze. Zapis losowy nie jest perfekcyjny, ale w zupełności wystarczający. Oficjalną diagnozę wydajności karty microSD na Raspbianie przechodzi ze sporym zapasem.

Raspberry Pi Diagnostics - version (unknown)

Wed Jul 8 00:33:25 2020

Test : SD Card Speed Test
Run 1
prepare-file;0;0;33746;65
seq-write;0;0;37278;72
rand-4k-write;0;0;3565;891
rand-4k-read;9907;2476;0;0
Sequential write speed 37278 KB/sec (target 10000) - PASS
Random write speed 891 IOPS (target 500) - PASS
Random read speed 2476 IOPS (target 1500) - PASS
Test PASS

W porównaniu do tańszych i wolniejszych kart system jest zdecydowanie responsywniejszy. Mowa tutaj zarówno o obsłudze systemu, jak i bardziej złożonych aplikacji.

Po włożeniu karty do smartfona Redmi Note 7 przetestowałem prędkości zapisu i odczytu. Odczyty są także dobre. W miarę bliskie do tych, o których zapewnia producent.

Kartę przetestowałem na lustrzance Canon M50, karta bez problemu ogarniała 4K przy 30 FPS.

Chciałem także przetestować SanDisk w komputerze, ale niestety wszystkie przejściówki (jak i panel przedni) działa na USB 2.0. Dlatego prędkości są dalekie od tych zapewnianych przez producenta, spowodowane jest to oczywiście limitami USB 2.0 (około 20 Mb/s).

Czy warto kupić SanDisk microSDHC Extreme Pro?

Jeśli potrzebujesz karty pamięci do bardziej złożonych kwestii, albo do nagrywania wideo. W tym przypadku pojemność jest troszkę za mała na jakieś dłuższe materiały, dlatego bardziej polecałbym ją do zdjęć i małych gier oraz aplikacji.

Zalety

  • Szybki zapis i odczyt
  • Przyzwoity odczyt i zapis losowy

Wady

  • Karta potrafi się zagrzać, a przy tym lekko spada jej wydajność
  • Cena nie jest najmniejsza

Ocena: 4.5/5

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać