techunbox logo v2

Serwery VPS – czym są?

serwery vps czym sa

Serwery VPS zyskują coraz większą popularność. Sprawdź, czym są i czy warto w nie inwestować.

Serwer współdzielony lub dedykowany wiąże się z wieloma zagrożeniami, wynikającymi ze sposobu funkcjonowania tego typu serwerów. Przy użytkowaniu serwera współdzielonego, działania innych użytkowników mogą wpłynąć na efekty naszej pracy. Z kolei serwery dedykowane są droższym rozwiązaniem, które wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia administratora. Serwery VPS (virtual private serwer) są przeznaczone dla wszystkich użytkowników, nawet tych, którzy nie mieli wcześniej styczności z serwerami.

Serwery wirtualne

Serwery VPS są umieszczone na wspólnej maszynie fizycznej, ale są od siebie odizolowane. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszystkie procesy zachodzą niezależnie i nie wywierają wpływu na siebie nawzajem. W obrębie jednego fizycznego serwera, tworzone serwery wirtualne, są w pełni funkcjonalne i korzystają z całej mocy serwera. Jest to duży atut, szczególnie w porównaniu do serwerów współdzielonych.

Serwery wirtualne są bezpiecznym i polecanym rozwiązaniem, nawet dla rozbudowanych serwisów internetowych. Wysoka wydajność, a jednocześnie niska cena wyróżnia serwery wirtualne spośród innych dostępnych na rynku opcji. Dzięki usłudze backup kopie danych są bezpieczne przechowywane, a duża przepustowość wpływa na brak przestojów w działaniu serwera.

Rodzaje serwerów VPS

Wybór odpowiedniego serwera zależy od potrzeb klienta, dlatego nie istnieje idealne rozwiązanie dla każdego. Jeżeli oczekiwana pamięć RAM (do 4GB) i pojemność storage (do 100 GiB) nie jest zbyt duża, najlepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na wersję podstawową. Wysokie wymagania wobec środowiska zaspokoją serwery o bardziej zaawansowanych parametrach np. z 32GB RAM oraz 500 GiB

przestrzeni dyskowej HDD lub SSD. Niezależnie od wybranego rodzaju serwera, administrator zyskuje pełną niezależność i elastyczność w zarządzaniu serwerem wirtualnym.

Zalety serwerów VPS

Serwery wirtualne łączą zalety serwerów dedykowanych i współdzielonych, ponieważ są szybkie i wydajne, a jednocześnie elastyczne oraz proste w obsłudze. Dobrze sprawdzają się do celów hostingowych i prowadzenia sklepów internetowych. Ich zaletą jest możliwość skalowania zasobów przypisanych do usługi, poprzez rozbudowę storage, zwiększenie pamięci RAM lub przestrzeni dyskowej. Jeżeli potrzebujemy większą moc obliczeniową, wystarczy zdecydować się na poszerzenie posiadanego pakietu. Wirtualne serwery zapewniają całkowitą elastyczność pod względem parametrów, dlatego są dobrą konkurencją dla serwerów dedykowanych. W przypadku dużych wymagań, polecaną opcją jest skorzystanie z Serwerów Klastrowych, czyli personalizowanych serwerów fizycznych, przystosowanych do pracy w środowisku wysokiej dostępności, których konfiguracje są dopasowane pod użytkownika.

Zdecydowaną zaletą serwerów VPS jest intuicyjna obsługa z którą poradzi sobie nawet początkujący użytkownik. To duża przewaga nad serwerami dedykowanymi, które są pod tym względem znacznie bardziej wymagające i do ich obsługi konieczne jest zatrudnienie doświadczonego administratora. Serwery VPS są wyposażone w panel zarządzania, który umożliwia szybkie wykonanie czynności na serwerze, takich jak podejrzenie statystyk, całkowite wyłączenie systemu, reinstalacja lub dostęp do konsoli awaryjnej. Panel zarządzania jest bardzo intuicyjny, a konfiguracje systemu ułatwiają gotowe rozwiązania.

Artykuł powstał we współpracy z firmą https://nsix.pl/

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać