techunbox logo v2

Sprzedaż używanej konsoli do gier – czy warto?

Sprzedaż używanej konsoli do gier - czy warto?

Niedawno miało miejsce najważniejsze wydarzenie w branży gamingowej w 2020 roku – premiera PlayStation 5 oraz Xbox Series X, czyli zupełnie nowego sprzętu dla graczy od Sony i Microsoftu. Tradycyjnie już półki sklepów (tym razem internetowych) zostały wzięte szturmem przez graczy domagających się nowej generacji konsol, a ci szczęśliwcy, którym udało się zaopatrzyć w PS5 lub Xbox X, odłożyli swój poprzedni sprzęt na półkę. W tym momencie wielu z was mogło zadać sobie pytanie: czy sprzedaż używanej konsoli do gier się opłaca? Czy może lepiej zostawić ją na półce? Przygotowaliśmy krótki poradnik, który powinien rozwiać wasze wątpliwości!

Sprzęt komputerowy szybko traci na wartości

Choć wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że sprzęt komputerowy bardzo szybko traci na wartości, zaskakująco wiele osób odkłada stare konsole do gier na strych lub do piwnicy. Nie ma to większego sensu zarówno ze względów ekonomicznych, jak i ekologicznych – używane urządzenia mogą zostać z powodzeniem wystawione na portalu ogłoszeniowym i sprzedane, natomiast całkowicie niesprawny sprzęt należy w ramach troski o środowisko oddać na elektrośmieci, gdzie zostanie rozebrany na części i poddany recyklingowi. W obu przypadkach nie wymaga to zbyt wielkiego wysiłku, a możliwe do osiągnięcia korzyści są zdecydowanie warte rozważenia. Jak wygląda kwestia sprzedaży używanych konsol gamingowych przez internet? 

Duża podaż, duży popyt

Dzięki standaryzacji, wprowadzonej przez producentów, konsole do gier są niezwykle pożądanym towarem na rynku wtórnym, znacznie atrakcyjniejszym od komputerów gamingowych. Dlatego ogłoszenia o sprzedaży konsoli do gier z drugiej ręki cieszą się tak dużą popularnością wśród internautów, a same używane urządzenia można kupić taniej nawet o 60-80% od tych nowych. Co prawda wspomniana już premiera PlayStation 5 oraz Xbox Series X sprawiła, że obecnie można mówić o znacznym przesyceniu rynku (bardzo wielu graczy po zakupie nowych konsol wystawia swoje stare na sprzedaż), ale już za kilka tygodni można spodziewać się unormowania sytuacji.

Na co zwrócić uwagę podczas sprzedaży konsoli do gier?

Przed wystawieniem na sprzedaż używanej konsoli do gier warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników takich jak czas używania konsoli, a także jej stan wizualny. Szczególnie istotny jest ten drugi – nikt nie lubi uszkodzonego sprzętu, dlatego przed wrzuceniem ogłoszenia należy zrobić dobrej jakości zdjęcia urządzenia z każdej strony i poinformować w treści ogłoszenia o ewentualnych mankamentach. Jeżeli chodzi o cenę, dobrym pomysłem jest przejrzenie kilku konkurencyjnych ofert i sprawdzenie, w jakim stanie i w związku z tym, w jakiej cenie jest sprzedawany sprzęt. Warto też rozważyć kwestię czasu – konsola w wyższej cenie nie sprzeda się tak szybko, jak ta w niższej, dlatego jeżeli zależy wam na szybkiej gotówce, wystawcie urządzenie taniej od pozostałych ogłoszeń. Sprzedając sprzęt elektroniczny w internecie musicie także koniecznie pamiętać o bezpieczeństwie takiej transakcji. Najlepiej spotkać się osobiście z kupującym i przekazać sobie konsolę i gotówkę – w ten sposób zminimalizujecie szansę stania się ofiarą oszustwa.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać