techunbox logo v2

System ósemkowy – podstawowe informacje

System ósemkowy - kilka ważnych prawd

Podstawowe informacje

Ludzie oczytani dość dobrze wiedzą o tym, że system dwójkowy to cyfry takie jak zero i jeden, a dokładnie pozostałe w jego przypadku są pewnego rodzaju sumą zer i jedynek. Jeśli zaś chodzi o system ósemkowy to w jego przypadku istnieją cyfry od 0 do 7 i ponad dwie dekady temu w przypadku pewnych kierunków studiów związanych z informatyką uczono się także i tego systemu liczbowego. Jednym słowem młodzi studenci zamiast uczyć się obsługi komputera przez pierwszy semestr zgłębiali system dwójkowy i system ósemkowy. Pierwszy z tych systemów to rzecz jasna podstawa funkcjonowania komputerowych programów, a ten drugi powiązany był choćby z tym szyfrowaniem w systemach takich jak Linux. Dziś uczenie się tego systemu przez pierwsze pół roku studiów lub przez pierwszy semestr to raczej opcja powszechnie uznawana za zbędną, bo wystarczy, że student informatyki dość dobrze rozumie system dziesiętny, a inne systemy powiązane z przeliczaniem sprawdzają obecnie programy komputerowe, w których przypadku można podać działania w systemie dwójkowym lub dziesiętnym, a potem dany program przełoży te działania na system ósemkowy nazywany też oktalnym i co najciekawsze zrobi to w mgnieniu oka.

Czy system ósemkowy przydaje się i dziś?

Dziś przydaje się raczej program komputerowy, który to sprawdza wiersze zapisane w systemie ósemkowym w poszukiwaniu jakichś mniej lub bardziej istotnych błędów. Jednym słowem znajomość liczenia w systemie ósemkowym pomaga ludziom i to nawet w tym realnym stopniu, choć prawda tkwi też i w tym, że dziś wielu z nas pobiera z sieci odpowiednie programy i dzięki nim wiersze napisane w systemie ósemkowym sprawdzane są niemal automatycznie. Nie robi tego sam program, tylko komputer czyni to za pośrednictwem programu komputerowego dedykowanego do tej pracy. W tym wszystkim wielu osobom pomaga też umiejętność przeliczania w systemie ósemkowym, bo pewne błędy osoba znająca ten system wyłapie już na wstępie, ale nie każdy błąd tego typu da się wyszukać łatwo, czyli wzrok człowieka nie szybko wykryje błąd w tym gigantycznym ciągu liczb. Program zaś wykryje te błędne znaki zaledwie w setne, czy też nawet w tysięczne części sekundy. Dlatego też o wiele więcej znaczy umiejętność obsługi programu od tego liczenia w systemie ósemkowym na kartce. Tego typu umiejętność jest istotną, ale programy komputerowe robią to znacznie szybciej i dlatego też ich obsługa jest ważniejsza.

Jak to wszystko dziś wygląda?

System dwójkowy, system ósemkowy i system szesnastkowy w przypadku kierunków powiązanych z informatyką nie są już tymi uczonymi na kartkach, czyli studenci nie siedzą już w ławkach i na dokładkę nie obliczają w tych systemach za pomocą długopisów. Obecnie dosłownie wszyscy uczą się obsługi programów, które sprawdzają wiersze napisane w systemie dwójkowym lub ósemkowym. Podejście tego typu jest zdecydowanie bardziej poprawnym, bo program komputerowy sprawdzi poprawność wierszy napisanych przez programistę w mniej niż sekundę i co najważniejsze oszczędzi programistom wiele czasu. Nie brzmi to specyficznie, tylko dość typowo i co równie ważne te programy sprawdzające zarabiają dla firm, bo gdyby te wszystkie wiersze, czyli te wszystkie linijki kodu mieli sprawdzać wyłącznie ludzie, to trwało by to długo, a dokładniej godziny zmieniały by się w dni, a dni w tygodnie. Tak to było kiedyś rzecz jasna, ale dziś dzięki programom sprawdzającym kolejne programy, aplikacje i nowsze wersje systemów powstają o wiele szybciej. Proces ten ułatwia też ewolucje komputerów, a konkretniej to, że dziś najlepsze komputery mają procesory z ośmioma rdzeniami, takie jak Core i9 i do tego nawet 64 GB pamięci RAM typu DDR4 i w tym tkwi wiele znaczący plus.

Przyszłość

Nie wyklucza się nawet tego, że w przyszłości programy będą w znacznym stopniu tworzyć nowsze wersje już istniejących programów i to w oparciu o systemy ósemkowy lub dwójkowy. Jednym słowem te programy do tworzenia programów już teraz widzą błędy programistów i pokazują im nawet jak te błędy poprawić. Dodatkowo sugerują też pewnego rodzaju usprawnienia, po to by nowsza wersja tworzonego programu działała sprawniej i szybciej. Tak powinno być już dziesięć lub piętnaście lat temu, ale pewne zmiany przychodzą dość wolno, czyli musi na świat przyjść geniusz, który to usprawni znacząco tworzenie tych najbardziej typowych programów komputerowych. Ludzie tacy pojawiają się może te kilka razy na stulecie, a te pozytywne efekty pracy ich geniuszu zostają z nami nie tylko na dekady, ale nawet na setki lat.

Kolejne z istotnych prawd

Znawcy tematu wiedzą też i o tym, że system ósemkowy był i jest powiązany z kodowaniem w systemach Linux, a te systemy są znacznie mniej popularnymi od Windows, czyli popularność innych rozwiązań obniża znaczenie tego systemu liczbowego jeśli chodzi o światową informatykę. Trudno dokładnie powiedzieć, czy niewielka rola tego systemu zawsze będzie tą niewielką, bo nie łatwo jest przewidzieć przyszłość. Kiedyś mówiono o tym, że świat ma zapotrzebowanie zaledwie na kilka komputerów, a dziś każdy ma komputer w kieszeni, bo typowy smartfon jest na chwilę obecną skromnym komputerem.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać