techunbox logo v2

System szesnastkowy – kilka ciekawych wzmianek o świecie gier

system szesnastkowy kilka ciekawych wzmianek o swiecie gier

Ludzie którzy grają

Nie trzeba dwa razy mówić o tym, że świat komputerów opiera się głównie na systemie dwójkowym, czyli zero to brak impulsu, a jedynak oznacza jego obecność. My zaś dokonujemy obliczeń w systemie dziesiętnym i to głównie dlatego, że jest on dla nas opcją najwygodniejszą do uczenia się matematyki i wyliczania. W świecie komputerów istnieje także system szesnastkowy i niektórzy z nas znają go ze świata gier komputerowych. Na typowych studiach informatyki raczej nikt się nie uczy liczenia w tym konkretnym systemie, bo dziś istnieją programy, które podają nam wyniki w tym systemie i ułatwiają one informatykom poprawianie kodu źródłowego gry. Dlatego umiejętność liczenia w tym konkretnym systemie za pomocą długopisu i notatnika jest dodatkową umiejętnością, która to raczej nie każdemu się przydaje. Kluczowe znaczenie ma też i to, że ten system umożliwia funkcjonowanie mechanizmów powiązanych z grą, a konkretniej dzięki niemu postać w grze skacze, biega. Wiele znaczy też i to, że w konkretnej grze może padać deszcz i w tym nie ma nic zaskakującego, bo świat gier powiązany jest z takimi właśnie ciekawostkami, choć te początki związane z grami komputerowymi były rzecz jasna tymi o wiele skromniejszymi, bo pierwsze gry to rozrywka taka jak „Pong”.

Oszukanie mechanizmu gry

Ludzie grający już od wielu lat myślą o tym jak do pewnego stopnia oszukać mechanizm gry, a dokładnie starają się uczynić zaskakująco wiele, po to by ich postać skakała dalej, by biegała szybciej i by miała moc, której to nie dali jej oryginalnie twórcy gry. Szesnastkowy system za pomocą którego stworzono grę potencjalnie daje tego typu możliwość, ale twórcy dali też możliwość grania na kodach i ta możliwość też jest wplecioną w system liczbowy. Znaczy to rzecz jasna bardzo wiele dla graczy, bo oni chcą mieć te bardzo ciekawe możliwości powiązane z grą, a powiększenie tych możliwości w przypadku pewnych gier jest powiązane z wpisaniem kilku wyrazów na klawiaturze. Najczęściej wpisuje się takowe w języku angielskim i co równie istotne po ich wpisaniu postać może nawet zacząć latać w powietrzu, ale te ułatwienia często dotyczą jedynie standardowego trybu, czyli kody przewidziane przez twórców gry nie zadziałają wtedy gdy zaczynamy grę online i dla niektórych z nas to bardzo wiele znaczące utrudnienie, choć wielu innych uzna utrudnienie tego typu za zmuszenie do uczciwej gry. Inni mogą nawet obejść tego typu ograniczenie za pomocą systemu szesnastkowego, czyli wystarczy poprawnie zaingerować w źródło danej gry, po to by o wiele łatwiej grać online.

Instrukcje z internetu

Prawda tkwi też i w tym, że od blisko dwóch dekad lub nawet nieco dłużej istnieją w sieci poradniki, a dokładniej są to pewne części kodu w systemie szesnastkowym, które to się zmienia, po to by gra była uległą. Nie działa to rzecz jasna tak samo jak kod wpisywany właśnie wtedy gdy jesteśmy w menu gry, bo modyfikacje w systemie szesnastkowym oznaczają wejście do jednego z plików danej gry i tam są właśnie te kody źródłowe. W sumie to jest ich bardzo wiele i dlatego wyszukanie odpowiedniej linijki może trochę potrwać, choć sama modyfikacja polega jedynie na zamianie kilku wierszy. Jednym słowem jest to dość banalna czynność, która to osobie doświadczonej zajmie może jakieś kilkanaście minut, a potem może sobie grać w daną grę w sposób zaskakująco prosty. Istotnym jest też i to, że modyfikacje tego rodzaju da się też odwrócić i to w niemal dowolnej chwili, choć gra musi być właśnie wtedy wyłączoną, bo trzeba zmienić kilka lub kilkanaście wierszy kodu i to zgodnie z instrukcjami z poradnika sieciowego. Takich porad raczej nie znajdzie się w przypadku nowości, bo one się pojawiły może kilka miesięcy temu i do tego czasu nikt raczej nie wyszukał wierszy kodu napisanego w systemie szesnastkowym, które to warto zmodyfikować.

Tworzenie gier

Dzisiejsze gry są o wiele bardziej skomplikowanymi od tych wytwarzanych dwie lub trzy dekady temu. Nie chodzi tu jedynie o sam postęp powiązany z grafiką komputerową, ale też i o to, że system szesnastkowy jest w nich znacznie bardziej rozbudowany. Mowa tu dokładnie o tym, że są to nawet miliardy wierszy kodu napisanego w systemie szesnastkowym, po to by dana postać mogła biegać po schodach, bić się i sprawnie wspinać się po skałach. Ten postęp w realizmie oznacza głównie to, że kod źródłowy konkretnej gry to miliardy wierszy w systemie szesnastkowym, ale kluczowe znaczenie ma także to, że dana gra zaliczana do nowości zajmuje znacznie więcej miejsca na dysku twardym i potrzeba takowej procesora o czterech lub ośmiu rdzeniach.

Ograniczenia powiązane ze światem gier

Ludzie poznający świat gier powiązany z systemem szesnastkowym wiedzą też dość dobrze o tym, że istnieje ta bardzo ciekawa opcja gry online, ale to też turnieje, w których to przypadku da się wygrać nagrody zaliczane też do tych pieniężnych. Utrudnienie tkwi zaś w tym, że nie można oszukiwać w trakcie grania. Jednym słowem nie może być tak, że konkretna osoba grająca zmieniła coś za pomocą systemu szesnastkowego, a potem zaczyna rywalizację w turnieju. Tak się nie stanie, bo istnieją specjaliści czuwający nad tymi sprawami.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać