techunbox logo v2

Tokeny NFT – czym są i jak można je wykorzystać?

tokeny nft czym sa i jak mozna je wykorzystac

Aktualnie cała uwaga inwestorów skupiona jest na kryptowalutach, a w szczególności na BitCoinie, którego cena przekroczyła już 210 tysięcy złotych i nieustannie rośnie. W tym samym czasie wzrasta również wartość i użyteczność tokenów NFT, które są szczególnym rodzajem aktywów cyfrowych. Ich rozwój może mieć znaczący wpływ na liczne branże, takie jak sztuka, gry komputerowe czy nieruchomości.

Niezmienne tokeny NFT pod pewnymi względami przypominają kryptowaluty – również są ograniczone ilościowo i opierają się o technologię blockchain. Różnicą jest to, że NFT wykorzystywane jest przy produkcji gier komputerowych, certyfikatów, tożsamości cyfrowych i licencji. Za ich pomocą można kupować cenne aktywa.

Czym dokładnie jest niezamienny token NFT?

Najprościej mówiąc jest to rodzaj unikalnego tokenu kryptograficznego, który oparty jest o technologię blockchain. Tokeny NFT nie są zamienne, dzięki czemu mogą z powodzeniem funkcjonować jako dowód autentyczności i własności na rynku cyfrowym.
Zamienność jest konieczna w przypadku aktywów służących jako środek płatniczy (np. pieniądze fiducjarne). Oznacza to, że 10 zł = 10 zł i tak samo w przypadku kryptowaluty, gdzie 1 BTC = 1 BTC. Aktywów tych niemal nie można od siebie odróżnić. W przypadku waluty zawsze występuje zamienność, bo to właśnie dzięki niej można dokonać wymiany.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku tokenów NFT, które nie są zamienne. Oznacza to, że wszystkie tokeny NFT są od siebie różne i posiadają własne identyfikatory.

Jak działają niezamienne tokeny NFT?

Operacyjność systemu tokenów NFT nieustannie się rozwija, dzięki czemu można przenosić je w łatwy sposób pomiędzy różnymi aplikacjami. Istotną informacją jest fakt, że dokonać takich czynności może tylko i wyłącznie ich prawowity właściciel. Tokeny NFT nie mogą być również w żaden sposób skopiowane. Nawet ich producent nie ma do nich dostępu. Wszystko spoczywa w rękach osoby, która legalnie weszła w ich posiadanie.
Niezamienne tokeny NFT można przechowywać w wygodnych i darmowych aplikacjach, takich jak np. Trust Wallet, który umożliwia także odkładanie kryptowaluty.

Jak można wykorzystać tokeny NFT?

Tokeny te z powodzeniem mogą być przedmiotami kolekcjonerskimi oraz produktami inwestycyjnymi. Jako, że wciąż się rozwijają, to nieustannie rośnie liczba ich zastosowań.
Tokeny NFT są aktywnie wykorzystywane na rynku gier komputerowych, gdzie blockchain wykorzystywany jest do tokenizacji aktywów w grach.
Drugim ich ciekawym zastosowaniem jest reprezentowanie rzeczywistych aktywów, które przechowywane są w wersji cyfrowej za pomocą tokenów NFT. Mogą być przetrzymywane w wirtualnym portfelu lub sprzedawane. Dzięki takiemu rozwiązaniu znacząco przyspieszył rozwój rynku sztuki, kolekcjonerstwa i nieruchomości.
Warto tu wspomnieć o zakończonej 11 marca 2021 roku aukcji w domu aukcyjnym, gdzie cyfrowy obraz malarza Mike’a Winkelmanna został sprzedany właśnie z pomocą tokenów NFT za równowartość około 69 milionów dolarów.

Gdzie jeszcze wykorzystywane są tokeny NFT?

Istnieje i rozwija się wiele projektów, które wykorzystują niezamienne tokeny NFT. Chociaż nie są jeszcze popularnym rozwiązaniem, to z każdym dniem przyciągają coraz więcej użytkowników. Największe zainteresowanie wzbudza kilka produkcji, skupiających się na grach internetowych:

Gods Unchained

Jest to kolekcjonerska gra karciana, w której karty wydawane są w postaci tokenów NFT. Ze względu na niezamienność tokenów NFT, każda z kart jest unikalna i może zostać sprzedana lub zachowana w portfelu.

My Crypto Heroes

Prosta i sympatyczna gra MMORPG, w której bohaterowie i wszystkie przedmioty dostępne podczas rozgrywki wydawane są w postaci tokenów NFT. Gracz steruje historyczną postacią, która rozwija się biorąc udział w różnych wydarzeniach oraz wygrywając bitwy. Wraz z rozwojem poziomu bohatera, rośnie wartość zdobywanych przedmiotów.

Decentraland

Jest to rozbudowany, wirtualny świat, w którym gracze handlują niemal wszystkim, chociaż głównie skupiają się na ziemi. Praktycznie każdy przedmiot w grze jest niezamiennym tokenem NFT.

Dokąd zmierza rozwój tokenów NFT?

Powoli, choć nieubłaganie świat się zmienia. Dotyczy to wszystkich jego sfer. Tak samo jest z aktywami, które krok po kroku tracą swoją materialną postać i zostają przeniesione do świata cyfrowego. Tokeny NFT oparte o technologię blockchain mają ogromny potencjał i z pewnością ich wpływ na gospodarkę światową będzie znaczący. Warto wziąć pod uwagę, że rośnie również liczba zdolnych i kreatywnych programistów, a potencjalnie każdy z nich może być twórcą nowych możliwości i innowacji tokenów NFT.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać