techunbox logo v2

Windows 11 – nowe funkcje, na które warto czekać!

windows 11 nowe funkcje na ktore warto czekac

Odkąd tylko pojawiły się pogłoski o tym, że Windows będzie wypuszczał nową wersję oprogramowania, atmosfera wśród użytkowników tego systemu jest stale podgrzewana przez plotki i pogłoski co nowego ma się pojawić w najnowszej aktualizacji. Nastroje podkręca też fakt, że póki co przecieków jest niewiele, a sam Windows osnuwa aktualizacją mgiełką tajemnicy i do czasu premiery nowego Windowsa nie zdradza zbyt wielu szczegółów zawartości i nowości, które mają się tam znaleźć. Niedawno internet rozgrzała też  plotka, że Windows 10 miał być ostatnią wersją tego oprogramowania, a kolejna miała być już zupełnie inna i miała nawet nosić inną nazwę (szybko jednak została ona obalona). Specjalnie dla Was sprawdziliśmy portale branżowe oraz przecieki, które się pojawiały w sieci i zebraliśmy wszystkie nowości, których nie było wcześniej, a będą w najnowszej aktualizacji.

Lista nowych funkcji w Windows 11

1. Uporządkowanie interfejsa

Przede wszystkim najnowsza aktualizacja niesie za sobą uporządkowanie interfejsa. Problemem dotychczasowych wersji Windowsa był prawdziwy chaos w wyglądzie poszczególnych elementów. Obok nowoczesnych, designerskich elementów często do tej pory można było zobaczyć również takie, których wygląd był bardziej … „klasyczny”. To dawało pewne wrażenie niespójności i nie zawsze wyglądało do końca estetycznie. Szczególnie w przeciekach zwraca się uwagę na wygląd Eksploatora plików lub Panelu Sterowania. W wersji Windows 11 wygląd interfejsu ma zostać ujednolicony, a poszczególne elementy odświeżonei poukładane w całkiem nowy, intuicyjny sposób, który ma jeszcze bardziej ułatwiać korzystanie z systemu i uczynić go jeszcze przyjemniejszym.

2. Ciemny motyw

Wersja Windows 10 wprowadziła do użytku ciemny motyw, który stał się dosyć lubianym i popularnym motywem wśród większości użytkowników. Jednakże mimo nowoczesnego wyglądu motyw ten był niedopracowany i przy korzystaniu z niego stosunkowo łatwo było te niedociągnięcia dostrzec. W opinii niektórych motyw ciemny wydawał się być dany użytkownikom testowo, ale nikt nie przypuszczał, że zyska on aż taką popularność. Aktualizacja Windows 11 ma podobno to poprawić i sprawić, by ciemny motyw był nie tylko miły dla oka, ale też przejrzysty i jednolity przy korzystaniu ze wszystkich funkcji oprogramowania.

3. Automatyczne zapisywanie systemu w chmurze

Dotychczas w ostatniej wersji oprogramowania użytkownicy mieli możliwość samodzielnego wykonywania kopii danych do usługi One Drive. Przecieki podają, że Windows 11 będzie dawał możliwość zapisywania automatycznego treści użytkownika. Nowy Windows będzie nie tylko automatycznie zapisywał treści ale także sam będzie przesyłał je do chmury, nawet jeśli użytkownik sam nie wyda mu takiego polecenia. To ma szansę sporo ułatwić nam wszystkim pracę oraz usprawnić proces zapisywania plików, na których nam zależy.

4. Odmieniony sklep Windowsa

Rewolucję zapowiada się też w ramach Windows Store. Sklep w wersji Windows 11 ma mieć jeszcze bardziej uproszczoną strukturę oraz bogatszą ofertę aplikacji, które będziemy mogli stamtąd pobrać. W nowej wersji będzie nam też prościej odnaleźć aplikację, na której nam zależy – co nie zawsze było tak łatwe chociażby w aktualnej wersji Windows 10.

5. Obsługa klawiatury

Windows 11 ma dać nam również bardziej intuicyjną obsługę klawiatury – więcej użytecznych skrótów klawiszowych oraz możliwość obsługi komputera praktycznie przy użyciu samej klawiatury – to kolejna nowinka, która do tej pory była częściowo dostępna w Windowsie 10. Najnowsza aktualizacja ma zwiększyć poziom kontroli nad komputerem z poziomu jeszcze szerszej gamy skrótów, które możemy wykorzystać do sprawniejszej pracy na naszych urządzeniach elektronicznych.

6. Zmiany w aktualizacjach

O ile bardzo często aktualizacje systemu w Windows 10 wiązało się z licznymi błędami lub dosyć długim „rozruchem”  komputera po zakończeniu aktualizacji, o tyle Windows 11 ma zniwelować te problemy. Z przecieków dowiadujemy się, że aktualizacje w systemie będą przebiegać płynniej, a komputer po zakończeniu instalacji ma uruchamiać się szybciej i tym samym szybciej być zdatnym do pracy. Co się z tym wiąże lepsze mają być też aktualizacje sterowników dla sprzętu, które mają oszczędzić nam instalacji driverów, które w danym momencie są dla nas zbędne, a co w obecnej wersji Windowsa jest dosyć popularne.

7. Touch operation

Nowa aktualizacja ma rozszerzać możliwość obsługi dotykowej, która od czasu stworzenia Windowsa 8 rozwijała się dosyć opornie. Ma to być odpowiedź na coraz większą liczbę tabletów, komputerów, ale także telefonów, które są już przystosowane do obsługi dotykowej (tutaj zwłaszcza wymienia się komputery konwertowalne, czyli takie, które można obsługiwać zarówno jako klasyczne laptopy lub w trybie tabletu). Usprawnienie nowej wersji oprogramowania, by lepiej sprawdzać się w obsłudze urządzeń dotykowych.

8. Uruchamianie gier z Xbox

Windows cały czas wychodzi na przeciw oczekiwaniom i potrzebom gamerów i w związku z tym ciągle przenosi kolejne swoje tytuły produkcji na komputery osobiste. Nadal jednak zdarzają się takie, które nie są jednak dostępne dla użytkowników Windowsa.  W kuluarach zakłada się, że aktualizacja systemu do 11 mogłaby stworzyć okazję do odtworzenia nawet tytułów nieosiągalnych na razie na PC w Windowsie, na przykład z wykorzystaniem emulatora przygotowanego specjalnie do takiego zadania.

9. Lepsze dogrywanie laptopa z urządzeniami mobilnymi

Chociaż Microsoft ciągle pracuje nad rozwojem  aplikacji Twój telefon w windowsowej 10, nadal nie może jednak dorównać standardowi tej usługi oferowanej przez swojego konkurenta – Apple. Istnieje jednak szansa, że Windows 11 ułatwi nam parowanie naszego urządzenia mobilnego z laptopem lub komputerem i co za tym idzie, przesyłanie plików ze smartfona na komputer może być po prostu łatwiejsze. Zakłada się również, że za tym ułatwieniem pójdzie również prostsze uruchamianie  aplikacji mobilnych, które znajdują się w naszym telefonie, ale także łatwiejsze dokańczanie pracy rozpoczętej np. na telefonie  w komputerze. To szczególnie wygodne rozwiązanie dla osób, które naprawdę dużo pracują na sprzętach i cenią sobie płynność plików z urządzenia na urządzenie. Weźmy pod uwagę, że Windows 10 niestety bardzo często utrudniał nam przepływ plików przez bardzo długie przesyłanie ich z jednego urządzenia na drugie lub w ekstremalnych przypadkach wyświetlając nam komunikat o błędzie i przerywając proces transferu pilków.

10. Cortana

Jakiś czas temu mogliśmy zauważyć, że na naszych sprzętach w wyniku jednej z aktualizacji Windows 10 pojawiła się enigmatyczna opcja „Cortana”. Niestety, nie mogliśmy skorzystać z niej w całości, gdyż zazwyczaj pojawiał się komunikat o tym, że Cortana nie jest dostępna jeszcze w naszym regionie. Jak się okazuje, Windows 11 ma przynieść w tym temacie zmianę i z dużym prawdopodobieństwem po siedmiu latach wreszcie użytkownicy Windowsa będą mogli skorzystać z głosowego asystenta w języku polskim. Z drugiej strony jednak pojawiają się równoległe plotki o zaprzestaniu prac nad Cortaną dla urządzeń mobilnych. Byćmoże jednak są to tylko fałszywe pogłoski. Przekonamy się już niebawem.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać