techunbox logo v2

Wyjaśniamy, czym jest VPN i do czego służy

young handsome man enjoy coffee working on laptop

Ślad, jaki po sobie zostawiamy w sieci, jest widoczny nie tylko dla nas. Mają do niego dostęp tak samo duże portale w sieci czy instytucje państwowe. Wiele z nich dokładnie śledzi zachowania swoich użytkowników i dostarcza te informacje do innych firm.  Pozostawiane po nas aktywności służą między innymi do dobierania spersonalizowanych reklam w Internecie czy do wyświetlania konkretnych usług i produktów zgodnych z historią naszej wyszukiwarki. Czy można skutecznie się przed tym zabezpieczyć, aby chronić swoją prywatność? Odpowiadamy.

Jak chronić swoją prywatność w sieci?

Najlepszym sposobem do maskowania swojej obecności w sieci będą rozwiązania oferowane nam przez VPN. Jest to skrót oznaczający Wirtualną Sieć Prywatną (Virtual Private Network), czyli technologię, która pozwala nam na stworzenie zaszyfrowanej sieci, dzięki czemu jego dane są w pełni bezpieczne. Dzięki połączeniu z VPN dany użytkownik łączy się z siecią szyfrującą dzięki specjalnemu serwerowi oraz ukrywa nas adres IP.

Wirtualna Sieć Prywatna- czy to dobre rozwiązanie?

Wirtualna Sieć Prywatna i jej nazwa odnosi się do faktu, iż sieć ta działa w zasadzie umownie pomiędzy dwoma wybranymi komputerami i serwerami, które tworzą własną sieć, dzięki której mogą się komunikować. Oparte jest to na danym zbiorze zasad, czyli tak zwanych protokołów VPN. Całe połączenie jest prywatne, a dostęp do nich mają tylko zweryfikowane i uwierzytelnione serwery. Dzięki temu wszelkie wymieniane dane pomiędzy sieciami VPN są chronione przed dostępem osób takich jak między innymi:

  • hakerzy,
  • służby,
  • cyberprzestępcy,
  • portale itd.

Zastosowanie sieci VPN sprawi, że nasz adres IP zostanie ukryty, a nasza prywatność w sieci będzie w pełni bezpieczna.

Co oferuje nam szyfrowanie VPN?

VPN skutecznie ukrywa przed innymi wszystko, co robimy. Dzięki temu możesz bezpiecznie sprawdzić pocztę, czy stan konta. Jeśli wybierzemy właściwe VPN, możemy obejść blokady czy cenzurę.

VPN do właściwego funkcjonowania potrzebuje serwera. Pełni on rolę pośrednika pomiędzy siecią a konkretnym jej użytkownikiem. Serwer ten odpowiedzialny jest za szyfrowanie sieci. Jednak aby mogło być to możliwe, potrzebujesz odpowiedniego oprogramowania. Najbardziej popularne z nich przystosowanych jest do obsługi z serwerem, tak więc bez przeszkód korzystamy z nich zarówno na komputerach z Linux, Windows i MacOs, ale także na Androidzie i iPhone. Połączenie to może zostać skonfigurowane również na routerze.

Najlepsze oprogramowania VPN

Najlepszym rozwiązaniem dla oprogramowania będzie wybór odpowiedniego programu, który posłuży nam do połączenia się z siecią VPN. Pozwoli to nam na prostą konfigurację, ponieważ całe gotowe oprogramowanie jest proste i wygodne w obsłudze. Dany program VPN możemy pobrać ze strony dostawcy, jeśli zdecydujemy się na tego typu rozwiązanie. Jednak wybór odpowiedniego dopasowanego do nas oprogramowania będzie w pełni zależne od naszych indywidualnych potrzeb. Dogłębna recenzja najlepszego oprogramowania VPN może znacząco pomóc nam w wyborze właściwego programu. Jest wiele stron, na których znajdują się recenzje programów VPN. W zależności od tego czego oczekujemy od takiego typu programu, możemy wybrać odpowiedni VPN.

Jak przebiega nawiązanie połączenia poprzez sieć VPN?

Nawiązanie połączenia z VPN będzie wymagała od nas zweryfikowania i uwierzytelniania za pomocą hasła i loginu. Dzięki temu możliwe jest szyfrowanie danego połączenia. To jak będzie ono silne, zależy od danego protokołu VPN. Warto więc wybrać sprawdzone rozwiązania ze względu na fakt, że poszczególne VPN są od siebie różne z uwagi na szybkość czy stopień oferowanego przez niego bezpieczeństwa.

Czy wybór oprogramowania VPN to dobre rozwiązanie?

W dobie wszechobecnego szpiegowania w sieci oraz gromadzenia danych na nasz temat rozwiązania, jakie oferuje nam szyfrowanie VPN, może okazać się nie do przecenienia. Bez względu na wszystko będziemy w stanie bezpiecznie i bez obaw korzystać z sieci internetowej. Dodatkowo oprócz prywatnego zastosowania to warte rozważenia rozwiązanie w przypadku osób pracujących z danymi poufnymi, których nieprzewidziany wyciek może być zdecydowanie niepożądany. Oprogramowanie VPN pozwala nam chronić nasze interesy, pliki, zdjęcia i inne co jest niezwykle istotne w obecnych czasach.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać