techunbox logo v2

Czym jest technologia Google Cast (Chromecast)? Bezprzewodowe przesyłanie obrazu na Androidzie.

czym jest technologia google cast bezprzewodowe przesylanie obrazu na androidzie

W jaki sposób najefektywniej przenieść obraz z urządzenia mobilnego na telewizor? Istnieje kilka możliwości. Można skorzystać z przejściówki HDMI albo zastosować coraz szerzej udostępniany Screen Mirroring. Tego typu rozwiązania wiążą się jednak ze zmniejszeniem użyteczności smartfona. Podłączony telefon będzie bowiem „zajęty”, przez co wykonywanie połączeń czy korzystanie z pozostałych funkcjonalności urządzenia zostanie mocno ograniczone. Co więcej, nie każdy telewizor posiada funkcje ułatwiające udostępnianie obrazu. Trzecią, wydawałoby się najlepszą drogą jest zastosowanie technologii Google Cast. Na czym ona polega?

Google Cast (Chromecast) – podstawowe informacje

Google Cast, bardzo często oznaczany marką dla urządzeń konsumenckich jako Chromecast, jest technologią opracowaną przez koncern Google. Służy ona do inicjowania połączenia pomiędzy urządzeniem mobilnym a telewizorem, dzięki czemu możliwe jest zdalne kontrolowanie treści przesyłanych strumieniowo przez sieć Wi-Fi na ekran TV. Technologia „castowania” implementowana jest do niewielkich urządzeń, podłączanych za pośrednictwem przewodu HDMI do portu telewizora. Przykładem sprzętu wykorzystującego technologię Google Cast jest Chromecast 3. W opozycji do tradycyjnego przesyłania obrazu w czasie rzeczywistym, udostępnianie ekranu we współpracy z Chromecast działa w tle, wobec czego możliwe jest korzystanie z innych aplikacji.

Jakie funckje ma Google Cast?

Odbiorniki Google Cast mogą przesyłać strumieniowo rzeczywisty obraz ekranu w dwóch wariantach. Pierwszy wykorzystuje aplikacje mobilne i internetowe obsługujące technologię Google Cast. Liczba użytecznych aplikacji, współpracujących z technologią Google Cast liczona jest obecnie w dziesiątkach tysięcy. Drugi wariant umożliwia tworzenie kopii lustrzanych z pozycji przeglądarki internetowej Google Chrome, uruchomionej na laptopie, PC czy innym urządzeniu. Zawartość ekranu może być także powielana z karty przeglądarki Chrome na komputerze osobistym lub z ekranu niektórych urządzeń działających w systemie operacyjnym Android. Wśród najistotniejszych funkcji Google Cast można wyróżnić te, które znacząco wyróżniają tę technologię na tle konkurencji:

  • Intuicyjny interfejs aplikacji instalowanej na urządzeniu mobilnym. Wystarczy wcisnąć przycisk „cast”, by rozpocząć udostępnianie ekranu
  • Streaming za pośrednictwem wielu aplikacji wspierających Google Cast. Udostępnianie muzyki z Youtube czy Spotify staje się niezwykle proste
  • Przesyłanie obrazu kart w przeglądarce bezpośrednio na ekran telewizora
  • Zdalne sterowanie głosem i wykorzystanie smartfona jako pilot

Jak wygląda urządzenie obsługujące Google Cast?

Niewielki, okrągły przedmiot posiada kilkucentymetrową średnicę. Może zostać estetycznie wkomponowany w sąsiedztwo telewizora, a nawet schowany za jego obudową. Do jego poprawnego działania potrzebuje zasilania oraz połączenia z telewizorem za pośrednictwem przewodu HDMI. Niezbędne będzie także uruchomienie sieci bezprzewodowej oraz przygotowanie urządzenia mobilnego, które będzie obsługiwać technologię Google Cast. Urządzenie pozwoli na szybkie i intuicyjne wyświetlanie treści odtwarzanych na smartfonie, czy tablecie, z użyciem kompatybilnych aplikacji.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać