Planujesz rozpocząć swoją przygodę z uwiecznianiem na zdjęciach krajobrazów? A może jesteś już doświadczonym_ą fotografem_ką, ale zastanawiasz się, jakie wyposażenie zabrać ze sobą w plener? Oto pięć przydatnych akcesoriów, dzięki którym każda wykonana przez Ciebie fotografia krajobrazu będzie zapierać dech w piersiach!
Spis treści
Statyw i zdalny wyzwalacz – niezbędne wyposażenie fotografa
Istnieją takie gatunki fotografii, które od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Zdecydowanie należy do nich fotografia krajobrazu. Definicja jest niezwykle szeroka i obejmuje fotografowanie właściwie wszystkiego, co nas otacza – zarówno środowiska naturalnego, jak i przestrzeni ukształtowanej przez człowieka. Temat ten szerzej omówiono podczas popularnego kursu Fotografia. Czar portretu i urok krajobrazu. Jednym z podstawowych akcesoriów, w które powinien wyposażyć się początkujący_a pejzażysta_ka, jest oczywiście statyw. To właśnie on zapewni stabilność podczas robienia zdjęć z długim czasem naświetlania. Postaw na model wykonany z włókna węglowego, które gwarantuje wytrzymałość przy stosunkowo niewielkiej wadze. Doświadczeni fotografowie polecają statywy wyposażone w obrotową głowicę z trzema gałkami. Aby uniknąć drgań powstałych w wyniku naciskania spustu migawki, zainwestuj w zdalny wyzwalacz. Jeśli dysponujesz nieco większym budżetem, dobrą opcją będzie pilot z funkcją interwałowego tworzenia zdjęć.
Fotografia krajobrazu z użyciem dronu
Spopularyzowanie dronów otworzyło przed fotografami_kami nowe możliwości, jeśli chodzi o kompozycję i perspektywę zdjęć. Aby zacząć robić zdjęcia przy użyciu dronu, nie musisz od razu inwestować w bardzo drogi sprzęt. Kluczowe znaczenie podczas dokonywania wyboru ma rozdzielczość wbudowanego aparatu. Im większa, tym oczywiście lepsza jakość zdjęć. Jeśli zależy Ci na naprawdę ostrych fotografiach, możesz zamontować na dronie własny aparat – najlepiej taki, który jest specjalnie przystosowany do tego celu. W takim wypadku koniecznie zwróć uwagę na maksymalny udźwig dronu. Powinien być on nieco większy niż realne obciążenie, które uzyskasz po zamontowaniu aparatu. Jeżeli marzysz o zdjęciach z bardzo wysoka, postaw na dron o dużym zasięgu. Tego typu sprzęt idealnie sprawdzi się do fotografowania otwartych przestrzeni, na przykład krajobrazów górskich czy leśnych pejzaży.
Torba podróżna, która ochroni Twój sprzęt
Mało który temat w fotografii jest tak wymagający jak krajobrazy. Kreatywna fotografia może powstać w niesprzyjających warunkach atmosferycznych lub w trudno dostępnym miejscu. Zapaleni pejzażyści są w stanie pokonać wiele kilometrów, by uchwycić w obiektywie wyjątkowy kadr. Podczas takich wypraw niezbędna okazuje się solidna torba lub plecak na aparat. Najlepiej sprawdzają się torby wyposażone w dużą liczbę kieszonek. Zmieścisz tam nie tylko aparat i statyw, ale także dodatkowe akcesoria czy nawet ciepłą odzież i prowiant na drogę. Wybierz torbę wykonaną z trwałych i odpornych na uszkodzenia materiałów. Gumowy spód ochroni Twój sprzęt przed działaniem wilgoci, a miękkie przegródki wewnątrz zabezpieczą go w razie uderzeń.
Filtry na obiektyw do fotografii krajobrazu
Profesjonalne programy do obróbki zdjęć pozwalają stworzyć niesamowite efekty. Jednak wiele z nich można osiągnąć już na etapie tworzenia fotografii w plenerze. Kluczem do magicznych ujęć są filtry na obiektyw do fotografii krajobrazu. Wybór jest ogromny – od filtrów polaryzacyjnych aż po filtry ND. Te pierwsze zwiększają dramaturgię zdjęć. Za ich pomocą można chociażby spotęgować kontrast nieba podczas zachodu słońca czy zmienić wygląd chmur. Z kolei filtr szary ND zmniejsza ryzyko prześwietlenia kadru, ograniczając ilość światła wpadającego do obiektywu. Ciekawe efekty można osiągnąć z użyciem filtra połówkowego, który przyciemnia jedynie część pejzażu. Stosując kilka filtrów jednocześnie, nadasz swoim zdjęciom wyjątkowego klimatu, przez co ich późniejsza obróbka nie będzie już tak skomplikowana i czasochłonna. Do podstawowej edycji fotografii nie jest potrzebna specjalistyczna karta graficzna, dlatego bez problemu wykonasz ją w na swoim laptopie czy komputerze stacjonarnym.