techunbox logo v2

iOS 15 – kiedy premiera, nowe funkcje, kompatybilne modele. Co nowego w iOS 15?

iOS 15 - kiedy premiera, nowe funkcje, kompatybilne modele. Co nowego w iOS 15?

iOS 15 to kolejna odsłona systemu operacyjnego stworzonego przez Apple. Najnowsza wersja systemu iOS – iOS 15, niesie ze sobą szereg zmian i nowości. Apple zaprezentowało sporo usprawnień systemowych, z których wielu użytkowników powinno być bardzo zadowolonych. W nowym systemie wyeliminowane zostały również uciążliwe błędy i utrudnienia, które były przedmiotem sporów w ostatnim czasie. Zmianom ulegną połączenia FaceTime, środowisko powiadomień, funkcje przeglądarki i prywatności oraz wiele więcej. Nowa wersja systemu swoją oficjalną premierę otrzyma już na jesień.

Zobacz także: macOS 12 Monterey – kiedy premiera, nowe funkcje, kompatybilne modele. Co nowego w macOS 12?

Co nowego wniesie iOS 15?

Zmiany będą dostrzegalne niemal we wszystkich aspektach działania systemu. Twórcy postanowili skupić się nie tylko na naprawie błędów i trudności, jakie użytkownicy napotykali w działaniu, ale także na poprawie jakości systemu. Został on więc w całości ulepszony. Użytkownicy nie spotkają się z odświeżeniem wyglądu systemowego, mogą jednak liczyć na duże zmiany w jego funkcjonowaniu.

Przebudowano większość elementów systemowych oraz dodano bibliotekę aplikacji. Korzystanie z systemu stanie się przejrzyste i proste. Apple dodało również nowe możliwości z zakresu ekranu początkowego. Wprowadziło wiele udoskonaleń dotyczących pracy z kilkoma włączonymi aplikacjami na raz. Pojawił się też przełącznik między poszczególnymi aplikacjami.

Zmiany będą dotyczyć zarówno bardzo ważnych funkcji – jak ulepszania systemu prywatności lub funkcji przydatnych w codziennych czynnościach, jak i nieco mniej istotnych, takich jak ustawienia powiadomień. Zmodernizowane zostaną m.in. FaceTime, wiadomości, zdjęcia. W nowej wersji systemu iOS dodane zostało wiele całkowicie nowych funkcji. Aktualizacja sprawi, że korzystanie z urządzeń Apple stanie się dużo bardziej intuicyjne, niż było to we wcześniejszych wersjach systemu iOS.

Powiadomienia

Nowa wersja systemu iOS całkowicie przeprojektowała cały system powiadomień. Dzięki aktualizacji możliwe stanie się dodanie zdjęć do kontaktów, a także powiększać poszczególne ikony powiadomień. System wprowadza tryb Focus, który działa na zasadzie filtrowania powiadomień, dzięki czemu umożliwia koncentrację na danych rzeczach w określonym czasie.

iOS 15 Powiadomienia
iOS 15 Powiadomienia

Tryb focus działać ma na zasadzie blokowania określonych przez użytkowników powiadomień. Nowe oprogramowanie umożliwi wybór kilku aktualnych opcji profilu, takich jak prowadzenie samochodu, uprawianie sportu lub granie w gry. Dużym plusem jest możliwość utworzenia własnego profilu. Gdy tryb Focus zostanie ustawiony na jednym urządzeniu z systemem iOS 15, automatycznie przejmą go też inne urządzenia użytkownika, z tym samym systemem.

iOS 15 Tryb skupienia
iOS 15 Tryb skupienia

FaceTime

FaceTime jest aplikacją, która w nowym systemie doczekała się niemal największych zmian. Najważniejszą z nich jest możliwość, na którą czekało wielu użytkowników – właściciele iPhone’ów będą mogli łączyć się przez FaceTime’a z użytkownikami systemów Android i Windows. Dotychczas było to niemożliwe, co znacznie utrudniało swobodną komunikację z użytkownikami innych systemów.

iOS 15 FaceTime
iOS 15 FaceTime

Rozmowy staną się bardziej naturalne, dzięki funkcji przestrzennego głosu. Dźwięk dzwoniącego ma dobiegać z miejsca, z którego na ekranie jest wyświetlona jego ikona. Możliwe będzie również wzmocnienie własnego głosu, poprzez opcję tłumienia dźwięków z otoczenia. FaceTime został wzbogacony również o tryb portretowy, dzięki czemu podczas wideorozmowy będzie możliwe zamazanie swojego tła.

SharePlay

SharePlay umożliwi użytkownikom wspólne spędzanie wolnego czasu. Jest to opcja szczególnie przydatna w obecnym czasie, gdzie wiele osób nie może realnie się spotykać. SharePlay to całkowicie nowa funkcja, która umożliwi synchronizowanie multimediów w czasie połączeń na FaceTime. Dzięki temu użytkownicy będą mogli wspólnie oglądać i komentować filmy, teledyski i inne multimedia.

iOS 15 SharePlay
iOS 15 SharePlay

Safari

Nowa wersja systemu oferuje całkowicie odmieniony wygląd przeglądarki Safari. Wszelkie kontrolki będą łatwiej dostępne do użytkowania tylko jedną dłonią. Większa uwaga została skupiona na samych treściach storn internetowych.

iOS 15 Safari
iOS 15 Safari

Dostępny będzie nowy pasek kart w wersji kompaktowej. Będzie unosił się na dole ekranu, co pozwala na łatwe przemieszczanie się pomiędzy otwartymi kartami. System zaoferuje możliwość grupowania kart, co ułatwi ich zapisywanie i łatwy dostęp, nawet na różnych urządzeniach z systemem iOS 15.

Mapy i pogoda

Użytkownicy dostrzegą również spore zmiany w funkcjonowaniu aplikacji „Mapy”. Aplikacja zaoferuje całkowicie nowy widok 3D oraz wiele szczegółów aktualnych map. Szczegółowo zostaną zaprezentowane wszelkie budynki, przejścia dla pieszych, ścieżki rowerowe i wiele więcej.

iOS 15 Mapy
iOS 15 Mapy

Aplikacja „Mapy” wprowadzi wiele udogodnień również dla osób, które przemieszczają się głównie transportem publicznym. Umożliwi dodanie ulubionych linii połączeń, co usprawni np. szybkie sprawdzanie rozkładu jazdy. Aplikacja zaprezentuje również piesze trasy w formie AR.

Również funkcje związane z pogodą uległy przeobrażeniom. IOS 15 udostępni więcej graficznych szczegółów, pełnoekranowe mapy pogodowe oraz dynamiczne układy, które pozostaną zmienne w zależności od stanu atmosferycznego. Animowane tła będą odzwierciedlać aktualną pogodę, także bardzo szczegółowe informacje, jak aktualna pozycja słońca lub możliwe opady.

Funkcja Live Text

To całkowicie nowa funkcja, która dla wielu osób będzie znacznym ułatwieniem codziennego życia. Pod pewnymi względami przypomina obiektyw Google. Działa na zasadzie nakierowania obiektywu aparatu w stronę tekstu, co umożliwia jego wykrycie, zaznaczenie oraz skopiowanie.

Funkcja Live Text pozwoli również na wykrywanie numerów telefonów na zdjęciach, a następnie ich interaktywność. Wystarczy kliknąć na zdjęcie, na którym znajduje się numer telefonu, by wykonać połączenie. Oprócz numerów, nowa funkcja będzie rozpoznawać również obiekty, znajdujące się na zdjęciach. Kategorie będą obejmować m.in. rośliny, zwierzęta, dzieła sztuki. Funkcja zadziała w siedmiu językach. Na jej liście nie ma języka polskiego.

Zmiany komunikatora Messeges 

Komunikator uzyska nowy interfejs, dzięki czemu korzystanie z niego będzie wygodniejsze. Aplikacja zostanie mocniej zintegrowana z innymi aplikacjami systemu, co znacznie ułatwi korzystanie z nich. Udostępnianie multimediów stanie się znacznie łatwiejsze – dzięki modernizacji komunikatora Messeges, wystarczy przejść do odpowiedniej sekcji w aplikacji.

Które funkcje iOS15 nie zadziałają na starszych iPhone’ach?

Nowa wersja systemu – iOS 15 będzie działał na wszystkich urządzeniach obsługujących iOS 14. W praktyce są to urządzenia rozpoczynające się od iPhone’a 6s. Nie oznacza to natomiast, że w przypadku starszych modeli, będą obsługiwane wszystkie nowe funkcje.

Użytkownicy iPhone’a 6s, 6s Plus oraz iPhona SE 1 generacji, nie będą mogli skorzystać m.in. z funkcji dźwięku przestrzennego odtwarzanego podczas słuchania muzyki przy użyciu AirPods.

Kolejna funkcja – Walking Steadiness, która analizuje długość, symetrię i inne czynniki dotyczące kroków, do działania wymaga co najmniej iPhone’a 8. Nie będzie więc działać na starszych modelach.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać