techunbox logo v2

Jak ustawić folder na hasło w systemach Linux? Prosty sposób na zabezpieczenie folderu hasłem

Jak ustawić folder na hasło w systemach Linux? Prosty sposób na zabezpieczenie folderu hasłem

Linux to otwarty system operacyjny charakteryzujący się dużą możliwością personalizacji systemu do własnych potrzeb. Chociaż systemy Windows nadal cieszą się największą popularnością, Linux zyskuje coraz większe uznanie. Wykorzystywany jest szczególnie w większych firmach i instytucjach państwowych, gdzie bezpieczeństwo danych powinno być priorytetem. Jednak nawet wielu niedzielnych użytkowników preferuje właśnie ten system. Mimo wszystko Linux ogólnie uznawany jest za mniej intuicyjny system, dlatego czynności, takie jak zakładanie folderu na hasło osobom, które wcześniej nie miały nic z tym wspólnego może sprawić trudności. Jeśli Ty jesteś jedną z tych osób, trafiłeś/aś idealnie. A więc, jak zabezpieczyć folder hasłem?

Jak zabezpieczyć folder hasłem bez dodatkowych programów?

Jak założyć hasło na folder? Istnieje na to kilka różnych sposobów. To, który z nich wybierzesz zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.

Sposób 1

Jednym z najprostszych sposobów na zabezpieczenie folderu hasłem jest zmiana uprawnień danego katalogu. Użytkownik będzie mógł wtedy uzyskać dostęp do folderu jedynie poprzez konto roota (administratora komputera), które wymaga hasła. W tym celu wejdź do terminalu jako root i wpisz komendę zmieniającą dostęp do pliku bądź folderu:

chmod -rwx nazwa_folderu

Sposób 2

Inną metodą jest zipowanie folderu, który chcesz chronić hasłem. W tym przypadku zastosuj się do kilku poniższych kroków:

  • kliknij prawym przyciskiem na dany folder,
  • z listy wybierz opcję „kompresuj…”,
  • ustaw nazwę pliku i wybierz rozszerzenie „.zip”,
  • kliknij „więcej opcji”,
  • w polu „hasło” wpisz hasło szyfrujące folder,
  • kliknij „utwórz” i… to wszystko!

Od teraz Twój folder będzie zarchiwizowany i zabezpieczony hasłem.

Jak założyć folder na hasło? – polecane programy

Jeśli nie przepadasz za robieniem wszystkiego ręcznie bądź boisz się, że coś pójdzie nie tak, jest też inne rozwiązanie. Z rozwojem obecnej technologii wszystko możesz powierzyć w ręce specjalnych programów, które zrobią to za Ciebie. Do najpopularniejszych z nich należą:

Cryptkeeper

Cryptkeeper to narzędzie GUI, które jest domyślnie dostępne w większości oprogramowań, a dzięki niemu możesz między innymi założyć hasło na folder. Aby zainstalować ten program, należy wejść do terminalu i wpisać komendę:

sudo apt-get install cryptkeeper

Po zainstalowaniu aplikacji zaleca się zresetowanie komputera w celu uniknięcia ewentualnych błędów. Następnie wystarczy jedynie uruchomić aplikację i od tego momentu w panelu dolnym bądź górnym w zależności od środowiska graficznego pojawi się nowa opcja szyfrowania folderów. Wystarczy kliknąć ikonkę „En”, a następnie opcję „Nowy zaszyfrowany folder”. Następnie będziesz musiał wykonać podstawowe czynności takie jak wybranie nazwy folderu i jego lokalizacji oraz ustawienie hasła. Aby uzyskać dostęp do zaszyfrowanego folderu, musisz wybrać go z panelu Cryptkeeper.

Gnome Encfs Manager

Do zainstalowania tego narzędzia służy komenda:

sudo add-apt-repository ppa:gencfsm sudo apt update sudo apt install gnome-encfs-manager

Jak zahasłować folder przy użyciu Gnome Encfs Manager? Po instalacji wystarczy wejść w menu aplikacji i kliknąć znak „+” aby utworzyć nowy zaszyfrowany folder. Po jego utworzeniu możesz przenieść do niego cenne pliki. Następnie odmontuj folder, aby zablokowac do niego dostęp. Warto zaznaczyć, że katalog ten będzie widoczny dla każdego w normalnej lokalizacji, jednak jego zawartość i nazwy plików nie będą w czytelnym formacie. Aby uzyskać dostęp do folderu, ponownie zamontuj go w aplikacji.

Na jakie pliki warto zabezpieczyć folder?

Ludzie często przechowują ważne dane w plikach dostępnych dla każdego, kto ma dostęp do komputera. Może okazać się to poważnym błędem szczególnie w miejscach publicznych, takich jak firma czy szkoła, który może kosztować Cię utraty dostępu do kont bądź wykradnięcia danych. Podczas zabezpieczania plików przede wszystkim skup się na wrażliwych danych, takich jak hasła, prywatne zdjęcia, filmy, ważne dokumenty. Jak widzisz, zabezpieczenie folderu hasłem Linux wcale nie jest takie trudne, dlatego warto zastanowić się nad taką ochroną, aby zapewnić Twoim plikom jak największe bezpieczeństwo.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać