Budowa komputera nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Dobór odpowiednich podzespołów to przede wszystkim dopasowanie płyty głównej do procesora oraz odpowiednich rozmiarów obudowy. Jakie są elementy budowy komputera? Na co zwrócić uwagę podczas ich doboru?
Spis treści
Procesor, czyli mózg komputera
Budowa komputera – opis podzespołów należy zacząć od procesora, będącego jednym z najważniejszych podzespołów. Decyduje on nie tylko o wydajności podczas codziennej eksploatacji, ale także podczas wykonywania zadań, które wymagają wykorzystania dużej mocy obliczeniowej. Procesor jest odpowiedzialny za przetwarzanie informacji oraz zapewnienie możliwości wykonywania obliczeń. Procesor znajduje się pod wentylatorem, w gnieździe procesora.
Rynek procesorów podzielony jest pomiędzy dwóch producentów – firmę AMD oraz Intel. Firmy te oferują zarówno podstawowe modele, dedykowane do najprostszych komputerów, jak i modele niezwykle wydajne, które sprawdzą się bez problemu nawet w pracowniach kreatywnych czy wśród graczy. Przyjęło się, że komputer domowy powinien być wyposażony w przynajmniej czterordzeniowy procesor, jednak sama ilość rdzeni oraz wątków to nie wszystko. Równie ważny jest współczynnik TDP, który określa zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz częstotliwość taktowania. Procesory charakteryzujące się wysokim współczynnikiem TDP są niezwykle wydajne i mocne, ale należy im zapewnić odpowiednie chłodzenie oraz zasilacz.
Płyta główna, czyli łącznik wszystkich podzespołów
Budowa wewnętrzna komputera to także płyta główna będąca komponentem, z którym łączą się wszystkie podzespoły. Można więc nazwać ją kręgosłupem urządzenia. To w płycie głównej znaleźć można gniazda, które służą do umieszczenia w nich procesora, pamięci RAM czy dysku twardego. Znajdują się tu także miejsca na karty rozszerzeń, na przykład kartę graficzną. Płyta główna zawiera również złącza dysków i napędów, a także porty umożliwiające podłączenie urządzeń peryferyjnych (na przykład popularne USB).
Karta graficzna, czyli niezbędny element komputera
Budowa komputera stacjonarnego to także karta graficzna. Dla mniej wymagających użytkowników, wystarczy karta zintegrowana z procesorem. W przypadku graczy oraz użytkowników, którzy wykorzystują komputer do czynności wymagających dużej mocy obliczeniowej, ten element jest kluczowy. Tak jak w przypadku procesorów, wśród producentów kart graficznych również królują dwie marki – NDIVIA oraz AMD. Jeśli wybrany przez nas procesor nie jest wyposażony w zintegrowany układ graficzny, zakup karty graficznej jest obowiązkowy. To do niej podłączony jest monitor.
Pamięć RAM, czyli podstawa wielozadaniowości
Budowa komputerów wymaga także pamięci RAM, czyli miejsca, w którym komputer zapisuje dane potrzebne w danym momencie. Pamięć RAM nie jest trwałym nośnikiem, dlatego każdorazowe przerwanie zasilania skutkuje wyczyszczeniem jej zawartości. Współczesne komputery powinny być wyposażone w co najmniej 8 GB pamięci RAM. Wybierając RAM należy pamiętać, aby pamięć była zgodna z procesorem. Najlepszy wynik osiągniemy w przypadku, gdy procesor obsługuje maksymalne taktowanie dla danej pamięci RAM.
Dysk twardy, czyli miejsce do przechowywania
Dysk twardy jest kolejnym podzespołem niezbędnym do działania komputera. Pozwala on na zapisanie wszelkich potrzebnych danych, takich jak system operacyjny, gry, programy czy multimedia. Współcześnie wybierać można między dyskami SSD, które wykorzystują technologię półprzewodnikową, oraz HDD, charakteryzującymi się budową talerzową, gdzie dane zapisują się na taśmie. Ceny dysków SSD wciąż spadają, więc to ten rodzaj będzie najlepszym rozwiązaniem do komputera domowego. Zaleca się, aby pojemność dysku twardego wynosiła minimum 256 GB.
Wentylator, czyli chłodzenie komputera
Zapewnienie odpowiedniej temperatury pracy komputera jest bardzo istotne. Wewnątrz komputera znaleźć można kilka radiatorów i wentylatorów. Wentylatory obudowy powinny być co najmniej dwa – wlotowy z przodu oraz wylotowy z tyłu. Oczywiście im więcej wentylatorów tym lepiej, zwłaszcza w przypadku mniej wydajnych jednostek. Kolejny ważny wentylator znaleźć można na procesorze. Bazowe modele wyposażone są w zestaw chłodzenia dostarczany przez producenta. W przypadku zaawansowanych procesorów, warto zdecydować jak będziemy chłodzić procesor. Do wyboru mamy zestawy wykorzystujące powietrze oraz zestawy AiO wypełnione cieczą, dedykowane dla bardziej wymagających użytkowników.