Nie każdy wie, że historia komputerów rozpoczęła się na długo przed skonstruowaniem pierwszej maszyny elektronicznej. Już w XVII wieku zaczęto tworzyć teorie matematyczne pozwalające na stworzenie pierwszego urządzenia, które wykonywało zaawansowane obliczenia w latach czterdziestych XX wieku. Kiedy powstał pierwszy komputer na świecie? Jakie parametry miały historyczne jednostki?
Spis treści
Pierwsze komputery – jak wyglądały?
Pierwsze komputery wyglądem znacznie odbiegały od tego, co obecnie widzi się na biurkach w pracy czy w domu. Pionierskie urządzenia były wielkimi konstrukcjami, które zajmowały całe pomieszczenia. Jeden z pierwszych komputerów, Z3, charakteryzował się wagą ok. 1 tony i składał się z ok. 2600 przekaźników, które rozmieszczone były w kilku skrzyniach o wielkości szafy. Dane wprowadzało się za pomocą klawiatury, a wyniki obliczeń wyświetlane były na wyświetlaczu dziesiętnym. W celu programowania, użyć należało specjalnej taśmy perforowanej. Procesor poszczycić się mógł prędkością 5 Hz, a pamięć wynosiła aż 64 słowa 22-bitowe, co w tamtych czasach było ogromnym osiągnięciem.
Brytyjki Colossus również charakteryzował się ogromnymi rozmiarami – ważył on ok. 5 ton. Zbudowano go z części centrali telefonicznych, a jego działanie opierało się na 150 lampach elektronowych, 10 tysiącach rezystorów oraz 7 kilometrach kabli. Urządzenie miało wymiary 5x3x2 metry. Czytnik taśmy perforowanej potrafił odczytywać 5000 znaków w ciągu jednej sekundy, co pozwalało na niezwykle szybkie rozpracowywanie niemieckich szyfrów.
Jak wyglądała droga do współczesności?
Maszyny z lat 40. XX wieku musiały przejść długą drogę, aby osiągnąć poziom współczesnych komputerów. Dopiero z końcem lat 70. XX wieku, powstały pierwsze projekty, które można było powszechnie wykorzystać. Pierwszy komputer Apple był stworzonym przez Steve’a Jobsa oraz Steve’a Woźniaka pionierskim urządzeniem ogólnodostępnym. Wyposażony był w procesor o taktowaniu 1 MHz, 4 kB pamięci RAM, którą można było rozszerzyć do 48 kB oraz pamięć graficzną 1 kB, umożliwiającą wyświetlanie na monitorze tekstu w 24 wierszach i 40 kolumnach.
Lata 80. XX wieku obfitowały w sukcesy komputerów IBM PC, które były naprawdę udaną konstrukcja. Maszyny te były kompatybilne z większością akcesoriów oraz sprzętu dostępnych na rynku. Kolejnym urządzeniem, które zdobyło ogromny sukces, było Commodore 64, czyli najlepsza platforma do gier, umożliwiająca granie w setki tytułów. Poza grami, urządzenie było w pełni funkcjonalne i pozwalało na pracę z arkuszem kalkulacyjnym, edycję tekstu czy korzystanie z prostych kompilatorów ówczesnych języków programowania.
Pierwszy polski komputer
Pierwszy komputer w Polsce zbudowany został w 1950 roku. Był nim skonstruowany przez Zdzisława Pawlaka, przekaźnikowy GAM-1, służący do celów dydaktycznych. Kolejnymi maszynami produkowanymi w Polsce były jednostki Odra (lata 70.) i Elwo (lata 80.), wytworzone przez Wrocławskie Zakłady Elektromechaniczne. W 1987 roku na polskim rynku pojawiły się maszyny Mazovia 1016, stanowiące kopię IBM PC.
Kiedy powstał pierwszy komputer osobisty?
Lata 90. XX wieku były czasem rozwoju komputerów przenośnych. Chociaż pierwszy laptop wyprodukowany został w 1979 roku, to popularność tego rozwiązania znacznie wzrosła dopiero w latach 90., głównie dzięki komputerom takim jak IBM ThinkPad. Dążenie do miniaturyzacji skutkowało coraz mniejszymi rozmiarami urządzeń przeznaczonych dla osób wykonujących swoją pracę w podróży, które dzięki niewielkiemu komputerowi mogły być na bieżąco ze wszystkimi swoimi zadaniami. W obecnych czasach laptopy nie odbiegają możliwościami od swoich stacjonarnych odpowiedników. Wyposażone są w podobne podzespoły oraz świetnie radzą sobie z różnymi zadaniami. Cały czas powstają także nowe odmiany komputerów przenośnych, takie jak ultrabooki będące połączeń funkcji tabletu z funkcjami laptopa. Aktualnie urządzenia noszone przez każdego z nas w kieszeni, charakteryzują się setki razy większą mocą obliczeniową od najlepszych jednostek lat 50. XX wieku, które w tamtych czasach zajmowały ogromne ilości miejsca.