Każdy system operacyjny w smartfonach ma swoje wady i zalety. Wiele osób planujących zakup nowego telefonu, zadaje sobie pytanie, jaki system operacyjny w smartfonie będzie dla nich najlepszym wyborem. Przed podjęciem odpowiedniej decyzji warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat działania oferowanych na rynku systemów działających w smartfonach. Aspekty wizualne czy atrakcyjne ceny mogą przekonywać, jednak tracą na znaczeniu, kiedy wydajność systemu spada, a telefon przestaje płynnie działać. Jakie są systemy operacyjne na telefony? Android i system iOS – w jakich telefonach je znajdziemy?
Spis treści
Czym jest system operacyjny w smartfonie?
Zacząć należy od odpowiedzi na podstawowe pytanie: po co w ogóle są systemy operacyjne? Telefon do prawidłowego działania musi posiadać zainstalowane oprogramowanie (środowisko) umożliwiające działanie programów i aplikacji. Systemy operacyjne w smartfonach pozwalają uruchomić zadania oraz kontrolować je na urządzeniu. To właśnie on pozwala na instalowanie i obsługiwanie aplikacji, zmienianie ustawień, odtwarzanie i zapisywanie plików. System odpowiada także za realizację wszystkich procesów wykonywanych na urządzeniu oraz zarządza zasobami pamięci operacyjnej.
System operacyjny nie jest zainstalowany tylko na komputerach, tabletach czy smartfonach. Wykorzystuje się go także w innych urządzeniach – bankomatach, pralkach, lodówkach, smartwatchach czy bardziej zaawansowanych kalkulatorach. W przypadku smartfonów, dyskusja na temat wyższości danego systemu operacyjnego nad konkurencją jest często niezwykle emocjonalna. Dlatego zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego telefonu, warto zapoznać się z odpowiednimi poradnikami, a także wadami i zaletami dwóch kluczowych systemów operacyjnych. To często kwestia osobistych preferencji oraz możliwości finansowych.
Zalety systemu Android
Android jest obecnie najpopularniejszym mobilnym systemem operacyjnym na całym świecie (prawie 70% rynku wśród mobilnych systemów). Jeśli zdecydujemy się wybrać ten system, z łatwością zmienimy wygląd ekranu, motyw czy układ ikon, personalizując wszystko wedle naszych potrzeb.
Największą zaletą Androida jest pełna integracja z usługami Google. Integracja telefonu z pocztą Gmail czy kontem na YouTube przebiega niezwykle szybko oraz bezproblemowo. Ponadto użytkownik korzystać może z dokładnymi, aktualizowanymi na bieżąco mapami Google.
Co więcej, otrzymujemy dostęp do świetnie zaopatrzonego Sklepu Play. Większość gier i aplikacji użytkowych jest kompatybilna z tym systemem. Wśród urządzeń z Androidem znajdziemy zarówno budżetowe propozycje, jak i flagowe smartfony uznanych producentów.
Wady systemu Android
Użytkownicy systemu Android mogą narzekać przede wszystkim na brak aktualizacji dla starszych modeli. System jest otwarty i umożliwia wprowadzanie wielu modyfikacji w oprogramowaniu, przez co wzrasta znacznie ryzyko ataków hakerskich. Nieuważni użytkownicy narażeni są więc na zainfekowanie smartfona wirusami, co skutkować może utratą ważnych danych.
Wiele użytkowników Androida skarży się także na płynność działania smartfona, szczególnie jeśli chodzi o modele z niższej i średniej półki cenowej. Warto pamiętać, że do płynnego działania telefonu z Androidem wymagana jest duża ilość pamięci RAM.
Zalety systemu iOS
Drugi popularny system operacyjny, uważany przez wielu za bezkonkurencyjny, to iOS. System ten jest propozycją dla tych, którzy cenią sobie intuicyjność i szybkość działania. Największą zaletą tego systemu jest natychmiastowa integracja ze wszystkimi urządzeniami firmy Apple (poprzez iCloud).
System iOS chwalony jest również za jego czytelny interfejs. Użytkownicy iPhone’a mają gwarancję, że cenne miejsce w pamięci telefonu nie będzie zajęte przez niepotrzebne aplikacje, których nie da się w żaden sposób usunąć. Łatwiejszy jest również dostęp do aplikacji służących na przykład do edycji materiałów graficznych. Znajdujące się w App Store aplikacje są bardziej wyselekcjonowane niż w sklepie Google Play. Klienci cieszyć się mogą także profesjonalnym wsparciem technicznym udzielanym przez autoryzowane serwisy.
Wady systemu iOS
Największą wadą systemu iOS jest stosunkowo wysoka cena wszystkich urządzeń marki Apple. Kolejna niedogodność to znacznie mniejszy wybór telefonów, przez co trudniej jest dobrać sprzęt w pełni spełniający nasze potrzeby. Wygląd interfejsu podlega tylko kilku modyfikacjom, takim jak zmiana tapety czy układu ikonek, choć najnowsze wersje systemu (od 16 w górę) stosunkowo mocno upodabniają się pod tym względem do Androida (czego wyrazem jest np. w pełni edytowalny zablokowany ekran).