techunbox logo v2

Antywirus darmowy – jaki warto mieć na swoim urządzeniu?

antywirus darmowy – jaki warto miec na swoim urzadzeniu

Program antywirusowy powinien stanowić podstawę w każdym urządzeniu zarówno w telefonie, jak i w komputerze. Wśród użytkowników nierzadko można spotkać się z przekonaniem, że są one drogie. W rzeczywistości jednak nawet darmowy antywirusowy może doskonale spełniać swoją rolę. W ramach bezpłatnego programu występują określone ograniczenia. Wskazujemy, jakie są najlepsze darmowe antywirusy i co można dodatkowo robić, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci.

Najlepsze darmowe antywirusy – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Wybór oprogramowania antywirusowego nie może być pozostawiony przypadkowi. Kluczowe jest, aby zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, które rzutują na jego funkcjonalność i użyteczność. W pierwszej kolejności należy pamiętać, że zazwyczaj darmowy antywirus przeznaczony jest dla jednego urządzenia. Płatne wersje umożliwiają objęcie kilku urządzeń, komputerów i smartfonów jednocześnie. Następnie warto podkreślić, że inne rozwiązania są rekomendowane dla przedsiębiorstw, a inne dla prywatnych użytkowników.

W rezultacie darmowe antywirusy sprawdzają się wyłącznie w celach prywatnych. Dedykowane jest dla osób, które na swoim dysku nie gromadzą informacji wrażliwych, podlegających szczególnej ochronie. Dodatkowo darmowe antywirusy wymagają od użytkownika przestrzegania zasad bezpiecznego korzystania z sieci. W przypadku posiadaczy Windowsa 10 lub 11, mogą skorzystać z bezpłatnego i wbudowanego antywirusa Microsoft Defender. W razie potrzeby można wyłączyć Defender i wykorzystać inne rozwiązanie.

Antywirus darmowy – zalety i wady

Najistotniejszą zaletą takiego antywirusa jest bezpłatne korzystanie. Zapewnia podstawowe zabezpieczenia, które sprawdzają się u niewymagających osób. W wielu przypadkach dostrzegalne jest korzystanie z tych samych silników, na których bazują płatne antywirusy. Jest on polecany dla osób ostrożnie użytkujących Internet i stroniących od pobierania plików z niepewnych źródeł, a także nie posiadających istotnych informacji czy dokumentów na dysku. 

Darmowy antywirus nie jest wyposażony w dodatkowe funkcje, tj. sieć VPN, niszczarkę plików czy kontrolę rodzicielską. Wiele do życzenia może pozostawić rola menedżera haseł. Ponadto nie są skuteczne w blokowaniu najgroźniejszych aspektów, np. programów szantażujących. Użytkownik w razie potrzeby posiada ograniczony dostęp do pomocy technicznej, zwykle musi się posiłkować informacjami zamieszczonymi na stronie. Nawet najlepszy darmowy antywirus nie blokuje reklam wyskakujących na monitorze, przedstawiających płatne rozwiązania. W przypadku tych programów występuje ryzyko odpłatnego przekazania danych użytkowników dla sieci reklamowych.

Jaki darmowy antywirus na telefon wybrać?

Użytkownicy smartfonów także powinni zainteresować się koniecznością instalacji oprogramowania antywirusowego na swoim urządzeniu. Darmowy antywirus na telefon sprawdza się w przypadku ostrożnego poruszania się w sieci. Ich skuteczność jest jednak stosunkowo niska podczas zetknięcia się z groźnymi oprogramowaniami. Powodują spotęgowanie liczby wyświetlanych reklam, a także podczas ich instalacji okazuje się, że jest to wyłącznie wersja próbna. Podczas poszukiwań warto zachować szczególną ostrożność, ponieważ może się okazać, że jest to fałszywa aplikacja, która po zainstalowaniu zaczyna gromadzić dane użytkownika. Z tych powodów można rozważyć, co będzie lepsze bezpłatny czy płatny antywirus na telefon może okazać się lepszym rozwiązaniem. Szczególnie, gdy aktywność w telefonie rośnie na niekorzyść komputerów.

Jaki darmowy antywirus na komputer?

Coraz częściej można dostrzec wzrost liczby darmowych antywirusów na komputer. Producenci stosują metodę, która sprawia, że wszystkie zalety tych programów są niejednokrotnie podkreślane, a wady przemilczane. Darmowy antywirus należy dopasowywać pod kątem posiadanych nawyków i potrzeb. Wybór powinien paść na program z licznymi testami potwierdzającymi skuteczność, a także umożliwiający zapewnienie ochrony w danym momencie. W konsekwencji nie jeden użytkownik decyduje się na antywirus Kaspersky, który jest przeznaczony zarówno na tablety, smartfony, jak i komputery

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać